PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Choszczna przeniosą się w czasie

  • PAP    14 marca 2015 - 19:11
Mieszkańcy Choszczna przeniosą się w czasie

To nie film, ale rodzaj obrazu - tłumaczy Łukasz Pieczątka z Odyssey. Daje on poczucie przestrzeni, pełne wrażenie głębi, a przedmioty mają naturalną wielkość - dodaje (fot.: choszczno.pl)

Setki mieszkańców zachodniopomorskiego miasteczka Choszczno mają okazję przenieść się w czasie i w sposób graniczący z rzeczywistością zobaczyć swoje miasto z początku ubiegłego wieku - wówczas niemieckie Arnswalde.
W Choszcznie zaprezentowano w sobotę rekonstrukcję tego miasta, stworzoną w technologii wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej za pomocą urządzenia Oculus Rift przenieść się w letni, targowy dzień w nieistniejący już świat.

Rekonstrukcję przeprowadziła wrocławska firma Odyssey za własne pieniądze. To pierwszy taki projekt na świecie - podkreślają jego twórcy.

Projekt "Arnswalde VR" - jak podkreślają - ma nowatorski charakter. Sama próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska, staje się taka jednak w połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości. To jedyna stricte historyczna, rekonstrukcja oparta na dokładnej analizie historycznych obrazów - tłumaczą.

Zaskoczenie - to przede wszystkim reakcja widzów na obraz miasta sprzed wojny i sprzed jego zniszczenia.

"To robi wrażenie, zobaczyłam zupełnie inne miasto" - powiedziała pani Marianna Miszewska, która zamieszkała w Choszcznie w 1947 r. "Pamiętam to miasto sprzed blisko 70 lat, zostały w nim w zasadzie brukowane uliczki, część ratusza, kościół. Chętnie przeniosłabym się w tamte czasy, ale może nie na zawsze" - dodaje.

To niesamowite, wzruszające wrażenie - powiedział pan Dariusz Michalski, który przyjechał specjalnie ze Szczecina, by zobaczyć prezentację. "Przepiękne stare Choszczno, z napisami niemieckimi na budynkach. Miałem wrażenie, że stoję na wieży kościoła, i że zaraz mogę spaść. Nawet machałem do przechodniów, ale mnie widzieli" - opowiadał.

Widz, dzięki nowoczesnemu komputerowemu sprzętowi, może podziwiać po kolei budynki miasta, ich detale architektoniczne, posąg żniwiarki - najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta.

Może nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądał nieistniejący już rynek, ale również zobaczyć i usłyszeć życie przeciętnych mieszkańców tego miasta.

To nie film, ale rodzaj obrazu - tłumaczy Łukasz Pieczątka z Odyssey. Daje on poczucie przestrzeni, pełne wrażenie głębi, a przedmioty mają naturalną wielkość - dodaje.

Seans przy stanowisku Oculus Rift trwa około pięciu minut. Widz ma na głowie specjalny hełm, włączony audioprzewodnik z informacjami o poszczególnych budynkach.

W Choszczeńskim Domu Kultury na kilku stanowiskach Oculus Rift, chętni, którzy ustawili się w długą kolejkę, mogą udać się na wirtualny spacer po dawnym Arnswalde.

Większość obrazów rekonstrukcji przedstawia centrum miasta, jest też widok makiety miejscowości - dodaje Pieczątka.

Choszczno to położone w województwie zachodniopomorskim kilkunastotysięczne miasto. W czasie drugiej wojny światowej wczesne Arnswalde zostało niemal doszczętnie zniszczone. Z przedwojennej architektury ocalało jedynie kilka obiektów, to m.in. kościół farny, barbakan, połowa wieży ciśnień, dworzec, narożny fragment jednego budynku i reszki muru miejskiego.

Prace nad wirtualną rekonstrukcją miasta trwają już rok, z czego trzy miesiące zajęło przygotowanie materiałów archiwalnych. Projekt Arnswalde VR jest cały czas dopracowywany.

Przedwojenne Choszczno będzie można "zwiedzać" prawdopodobnie jeszcze w niedzielę - zapowiadają organizatorzy pokazu, bowiem nie wszystkim chętnym uda się ją zobaczyć w sobotę.

Jak informują twórcy projektu, zainteresowały się nim instytucje niemieckie. Niewykluczone, że podobne prezentacje zastaną zorganizowane w Niemczech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • miłośnik Choszczna, 2015-03-15 12:23:38

    To wspaniała sprawa.Szkoda tylko, że nie poinformowano również, mieszkańców innych sąsiednich miast, min. Stargardu Szczecińskiego gdzie na starych pocztówkach niemieckich, prezentuje się podobnie wspaniale, jak Choszczno. Ale brak potrzebnych informacji wyprzedzających bardzo ciekawe wydarzenia w P...olsce, to norma objęta klauzulą tajności. Typowo polska, musztarda po obiedzie.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: