PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy i żeglarze wolą "Kanał Łuczański" od " Kanału Giżyckiego"

  • PAP    17 maja 2015 - 13:53
Mieszkańcy i żeglarze wolą "Kanał Łuczański" od " Kanału Giżyckiego"
Kanał ma ponad 2 km i łączączy jeziora Niegocin z Kisajnem. Fot. wikipedia

Mieszkańcy Giżycka i żeglarze, którzy wzięli udział w konsultacjach dotyczących nazwy kanału łączącego jeziora Kisajno i Niegocin, opowiedzieli się za tym, by nosił on miano "Łuczańskiego". Oficjalną nazwą obecnie obowiązującą jest "Kanał Giżycki".
Mierzący nieco ponad 2 km kanał łączący jeziora Niegocin z Kisajnem nazywany jest teraz i przez miejscowych, i przez żeglarzy albo "Giżyckim", albo "Łuczańskim". Druga z nazw nawiązuje do dawnej nazwy Giżycka - Łuczan (nazwę tę miasto przyjęło w sierpniu 1945 roku, wcześniej miasto to nazywano Lecem.

Miasteczko stało się Giżyckiem na cześć Gustawa Gizewiusza decyzją Komisji Ustalania Nazw Miejscowości z marca 1946 roku.). Jednak oficjalna nazwa kanału to "Kanał Giżycki" - została ustanowiona Zarządzeniem nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 lutego 1953 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych.

Konsultacje społeczne dotyczące kanału

Ponieważ w obiegu funkcjonują obie nazwy kanału, władze Giżycka postanowiły w konsultacjach społecznych zapytać, jaką jedną nazwę powinien nosić. Głosować można było w formie tradycyjnej (papierowe karty) i przez internet. Głosowanie trwało ponad miesiąc.

"W obu formach głosowania zdecydowana większość biorących w nim udział opowiedziała się za historyczną nazwą, tj. Kanałem Łuczańskim" - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz i doprecyzował, że w "papierowym" głosowaniu nazwa historyczna otrzymała 71 proc. głosów, a przez internet opowiedziało się za nią 68 proc. głosujących.

Burmistrz Iwaszkiewicz powiedział, że władze miasta będą teraz analizować procedurę, jaką miasto musi przejść, by zmienić oficjalną nazwę kanału. "Nie jest to sprawa super pilna, wiąże się ona z nasza lokalną tradycją, dlatego, jeśli będzie to możliwe, będziemy dążyć do zmiany urzędowej nazwy tego miejsca. Wyniki głosowania zaś pokazują nam, że jesteśmy przywiązani do tradycji" - powiedział Iwaszkiewicz.

Kanał giżycki vel Łuczański przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy - jedną z atrakcji miasta, dalej pod kładką dla pieszych i dwoma mostami drogowymi. Latem przepływa przez niego każdego dnia nawet kilka tysięcy żeglarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.