PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Jarocina pozytywnie o bibliotekach

  • PAP    2 listopada 2011 - 07:32
Mieszkańcy Jarocina pozytywnie o bibliotekach

Wprowadzone dwa lata temu bezprecedensowe zmiany w funkcjonowaniu bibliotek w Jarocinie zwiększyły możliwości korzystania z ich usług i zostały pozytywnie ocenione przez mieszkańców.
W Jarocinie zdecydowano się w 2009 r., by biblioteki pracowały sześć dni w tygodniu, a nie jak kiedyś 150 dni w roku. Do czasu reformy były zamknięte w ferie i letnie wakacje. Od dwóch lat pracują w większym wymiarze godzin.

„Wydłużenie czasu pracy umożliwiło m.in. korzystanie z usług biblioteki w soboty. Dzięki temu odwiedzają je także dzieci z rodzicami. Zaletą bibliotek publicznych jest również otwarty charakter ich działalności, ponieważ nie wypożycza się tylko książek. Proponuje się spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, głośne czytania, kursy komputerowe oraz konkursy” – poinformowała Ewelina Bartkowiak z miejscowego magistratu.

Według niej, wprowadzone zmiany spowodowały zwiększenie wykorzystania potencjału bibliotek. Przygotowany w tej sprawie raport pokazał, że 67 proc. respondentów ocenia przekształcenia jako zmiany na lepsze, a 99 proc. czytelników uważa, iż biblioteki działają teraz dobrze, bardzo dobrze lub celująco.

„Jednak na drodze do pełnego sukcesu stoją pewne bariery, głównie konflikt między szkołami a kuratorium oświaty, który dotyczy interpretacji prawa oświatowego w zakresie funkcjonowania bibliotek szkolnych. Przekształcone biblioteki nękane są często kontrolami” – mówi Bartkowiak.

Jak podkreśliła, zażegnanie tego konfliktu z pewnością wpłynęłoby na rozwój zreformowanej biblioteki i zwiększyłoby identyfikowanie się dyrektorów z reformą. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bibl.publ., 2011-11-09 08:42:36

    Żenada. Bzdury. Jak to możliwe, ze biblioteki publiczne w Jarocinie pracowały do 2009 r. pięć dni w tygodniu? Właśnie w soboty przybywa do nas najwięcej czytelników. Zawsze pracujemy 6 dni w tygodniu. To było zaniedbanie. Bezprecedensowa zmiana? Śmieszne.