Mieszkańcy Krakowa chcą upiększyć przestrzeń miejską

Zamiana szpecących przestrzeń miejską szyldów, tablic i reklam na estetyczne i stylowe to główny cel akcji "Ładne Podgórze", która w czwartek ruszyła w dzielnicy Krakowa, położonej na prawym brzegu Wisły.
Mieszkańcy Krakowa chcą upiększyć  przestrzeń miejską
"Reklamy zasłoniły nam znaczną część Podgórza, dotyczy to zwłaszcza ulicy Kalwaryjskiej, gdzie nie widać architektury, detali, widać tylko reklamy" - powiedział dziennikarzom jeden z inicjatorów akcji Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl. "Postanowiliśmy przekonać przedsiębiorców, żeby zmienili szyldy na ładne, że będą widoczni, a jednocześnie reklamy będą estetyczne" - dodał, podkreślając że akcja ma charakter edukacyjny.

Akcja będzie na początek dotyczyć głównej ulicy Podgórza - Kalwaryjskiej, gdzie usytuowanych jest wiele sklepów i punktów usługowych. Organizatorzy akcji roznosili w czwartek zaproszenia dla mających tam swoje firmy przedsiębiorców na wtorkowe spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa. Na spotkaniu tym chcą pokazać, w jaki sposób zmiana reklam może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie biznesu, przedstawią obowiązujące przepisy, dobre przykłady z innych miast i propozycje plastyk miasta Krakowa.

"Chcemy zmienić sposób patrzenia na Podgórze, pokazać przedsiębiorcom, że nadmiar reklam i chaos z nimi związany sprawia, że tracą one swoją moc przyciągania i zniechęcają potencjalnych klientów" - mówiła w czwartek plastyk miasta Krakowa Agnieszka Łakoma.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę szyldów i reklam będą mieć zapewniony bezpłatny projekt i będą mogli skorzystać z usług firm oferujących zniżki przy jego realizacji. Mogą też liczyć na reklamę na stronach internetowych organizatorów akcji.

W Podgórzu nie obowiązują - tak jak ścisłym centrum Krakowa - przepisy o Parku Kulturowym, które regulują m.in. wygląd szyldów, reklam i kolorystykę elewacji budynków.

Organizatorami akcji "Ładne Podgórze" są: plastyk miasta Krakowa, Stowarzyszenie Podgórze.pl, Stowarzyszeniem Ład oraz Stowarzyszeniem Moje Miasto A w Nim.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE