PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Krakowa chcą upiększyć przestrzeń miejską

  • PAP    13 lutego 2014 - 19:30
Mieszkańcy Krakowa chcą upiększyć  przestrzeń miejską

Zamiana szpecących przestrzeń miejską szyldów, tablic i reklam na estetyczne i stylowe to główny cel akcji "Ładne Podgórze", która w czwartek ruszyła w dzielnicy Krakowa, położonej na prawym brzegu Wisły.
"Reklamy zasłoniły nam znaczną część Podgórza, dotyczy to zwłaszcza ulicy Kalwaryjskiej, gdzie nie widać architektury, detali, widać tylko reklamy" - powiedział dziennikarzom jeden z inicjatorów akcji Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl. "Postanowiliśmy przekonać przedsiębiorców, żeby zmienili szyldy na ładne, że będą widoczni, a jednocześnie reklamy będą estetyczne" - dodał, podkreślając że akcja ma charakter edukacyjny.

Akcja będzie na początek dotyczyć głównej ulicy Podgórza - Kalwaryjskiej, gdzie usytuowanych jest wiele sklepów i punktów usługowych. Organizatorzy akcji roznosili w czwartek zaproszenia dla mających tam swoje firmy przedsiębiorców na wtorkowe spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa. Na spotkaniu tym chcą pokazać, w jaki sposób zmiana reklam może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie biznesu, przedstawią obowiązujące przepisy, dobre przykłady z innych miast i propozycje plastyk miasta Krakowa.

"Chcemy zmienić sposób patrzenia na Podgórze, pokazać przedsiębiorcom, że nadmiar reklam i chaos z nimi związany sprawia, że tracą one swoją moc przyciągania i zniechęcają potencjalnych klientów" - mówiła w czwartek plastyk miasta Krakowa Agnieszka Łakoma.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę szyldów i reklam będą mieć zapewniony bezpłatny projekt i będą mogli skorzystać z usług firm oferujących zniżki przy jego realizacji. Mogą też liczyć na reklamę na stronach internetowych organizatorów akcji.

W Podgórzu nie obowiązują - tak jak ścisłym centrum Krakowa - przepisy o Parku Kulturowym, które regulują m.in. wygląd szyldów, reklam i kolorystykę elewacji budynków.

Organizatorami akcji "Ładne Podgórze" są: plastyk miasta Krakowa, Stowarzyszenie Podgórze.pl, Stowarzyszeniem Ład oraz Stowarzyszeniem Moje Miasto A w Nim.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.