PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Lachowic dyżurują, by ochronić przed podpaleniem kościół

  • PAP/JS    8 czerwca 2017 - 17:51
Mieszkańcy Lachowic dyżurują, by ochronić przed podpaleniem kościół
Po serii podpaleń drewnianych budynków w rejonie Lachowic (Małopolskie) mieszkańcy wsi rozpoczęli nocne dyżury (fot. pixabay.com)

Po serii podpaleń drewnianych budynków w rejonie Lachowic (Małopolskie) mieszkańcy wsi rozpoczęli nocne dyżury, by chronić przed ogniem tamtejszy zabytkowy kościół. Zdaniem sołtysa wsi Grzegorza Krawczyka tylko nocna warta zadziała odstraszająco na podpalaczy.
• Rzecznik powiatowej straży pożarnej w Suchej Beskidzkiej Łukasz Białończyk powiedział, że od kwietnia w tym rejonie doszło co najmniej do trzech pożarów, w których prawdopodobną przyczyną było podpalenie.

• Spłonęły niezamieszkałe budynki i tartak. Sprawę bada policja.

"W tych dniach czuwają strażacy z OSP Lachowice. W kolejnych musimy pełnić nocną wartę przy naszym kościele, aż do momentu ujęcia przez odpowiednie służby sprawców podpaleń" - napisał w apelu do mieszkańców sołtys Lachowic.

Krawczyk poinformował, że w ostatnim czasie doszło w tym rejonie do wielu pożarów, które mogły być wywołane przez podpalacza. Ostatni miał miejsce w poniedziałek. Spłonął drewniany dom przy drodze dojazdowej do kościoła. "Natychmiastowa reakcja straży pożarnej umożliwiła szybkie opanowanie pożaru i dzięki temu nie przeniósł się on na okoliczne zabudowania i kościół" - dodał sołtys.

Rzecznik powiatowej straży pożarnej w Suchej Beskidzkiej Łukasz Białończyk powiedział, że od kwietnia w tym rejonie doszło co najmniej do trzech pożarów, w których prawdopodobną przyczyną było podpalenie. Spłonęły niezamieszkałe budynki i tartak. Sprawę bada policja.

Sołtys zaapelował, że aby zgłaszali się do niego ochotnicy do pełnienia wart w godzinach od 21 do 5 rano. "Sprawcy podpaleń działają podstępnie i wiemy dobrze, że nawet najlepsze systemy przeciwpożarowe nie są w stanie zapobiec tragedii. (…) Tylko stała obecność w godzinach nocnych osób pełniących wartę, obserwujących teren kościoła, zadziała odstraszająco. Wtedy będziemy wszyscy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby nie doszło do najgorszego - do podpalenia naszego parafialnego kościoła" - zaapelował Grzegorz Krawczyk.

Sołtys przypomniał, że podobne warty funkcjonują także przy innych drewnianych i zabytkowych kościołach, m.in. w oddalonych o kilka kilometrów Gilowicach na Żywiecczyźnie. Wójt tej gminy Leszek Frasunek powiedział, że parafianie pilnują nocą świątyni od wielu lat. Zainspirował ich do tego pożar późnogotyckiego, drewnianego kościoła w pobliskiej Łękawicy. Parafianie zadbali też o monitoring w świątyni.

Lachowicki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła został wzniesiony u schyłku XVIII w. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego, obejmującym najcenniejsze zabytki sakralne w regionie.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach pierwotnie został wzniesiony w sąsiednim Rychwałdzie. Dokładna data budowy nie jest znana. Poświęcony został prawdopodobnie w połowie XVI w. Dwieście lat później, po wybudowaniu w Rychwałdzie murowanej świątyni, drewniany kościółek został przeniesiony do Gilowic. Obecnie jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.