PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Przeworska i Kańczugi lepiej chronieni przed powodzią

  • pt    8 października 2015 - 14:07
Mieszkańcy Przeworska i Kańczugi lepiej chronieni przed powodzią
Zbiornik powstał na rzece Mleczka Kańczudzka na terenie Siedleczki w gminie Kańczuga oraz Manasterza w gminie Jawornik Polski

Ma powierzchnię ponad 62 hektarów i rezerwę powodziową 3 mln metrów sześciennych – to suchy zbiornik przeciwpowodziowy „Kańczuga”, który dziś oficjalnie został oddany do użytkowania. Jego rolą jest zatrzymanie nadmiaru wód z rzeki Mleczki, która w przeszłości podczas ulewnych deszczy była zagrożeniem dla mieszkańców Kańczugi oraz Przeworska.
Zbiornik powstał na rzece Mleczka Kańczudzka na terenie Siedleczki w gminie Kańczuga oraz Manasterza w gminie Jawornik Polski.

Jego zadaniem jest ochrona przed wodami podczas ewentualnej powodzi mieszkańców Przeworska oraz mniejszych miejscowości położonych na terenie gminy Kańczuga.

Lepsze zabezpieczenie przed powodzią

Dzięki wywiezieniu ponad 1,5 miliona metrów sześciennych ziemi i powstaniu polderu blisko 1000 mieszkańców terenu, obejmującego aż 360 hektarów zostało lepiej zabezpieczonych przed ewentualną powodzią.

- Ten rok jest rokiem rekordowym, jeżeli chodzi o wielkość środków, jakie zostały zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w województwie podkarpackim. Przypomnę, że jest to kwota prawie 150 mln złotych. Dwanaście inwestycji zostanie zrealizowanych do końca tego roku. Źródłem finansowania jest Regionalny Program Operacyjny – stara perspektywa finansowa i Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich. Wykorzystujemy także do tego środki z budżetu województwa i budżetu państwa, z tego montażu powstają te ważne inwestycje – podkreślał podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Samorząd zainwestował w bezpieczeństwo

Suchy zbiornik na Mleczce Kańczudzkiej to inwestycja samorządu województwa podkarpackiego. Stworzenie go kosztowało ponad 36 mln złotych.

Aż 26,6 mln złotych zostało dofinansowane ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013. W imieniu marszałka województwa inwestycję realizował Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.