PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy wyręczyli Radom

  • PAP    16 września 2010 - 13:37

Grupa radomian zorganizowała pobyt w swoim mieście 62-osobowej ekipy z Hiszpanii, biorącej udział w Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010. Wcześniej władze miasta, ze względów finansowych, odmówiły jej przyjęcia.
Według szefa biura prasowego ELIOS 2010 Mariusza Piasecznego, to wyjątkowa sytuacja, że inicjatywa przyjęcia ekipy olimpijskiej wyszła od mieszkańców, a nie od władz miasta.

W Radomiu pobyt Hiszpanów zorganizowała grupa prywatnych osób, którzy jak mówią "chcieli ratować honor miasta".

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Piechota-Kaim, koszt pobytu ekipy z Hiszpanii w Radomiu oszacowano na ok. 60 tys. zł. "Miasta nie stać na taki wydatek. Priorytetem dla nas są potrzeby mieszkańców" - wyjaśniła rzeczniczka.

Według Marka Matysiaka, który jako pierwszy zaczął organizować pobyt Hiszpanów w Radomiu, koszty tego przedsięwzięcia zamkną się jednak w kwocie ok. 20 tys. zł.

Jakub Kluziński, prezes Stowarzyszenia "Kocham Radom", które włączyło się w akcję, dodał, że pieniądze na ten cel przekazało kilku prywatnych darczyńców.

Jednym z głównym sponsorów jest AIG Lincoln. Wsparcia udzieliła też m.in. miejscowa piekarnia oraz zakład masarski. Hiszpanie mieszkają w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

"To jest inicjatywa obywatelska. Radomianie po raz kolejny udowodnili, że to, co jest niewykonalne dla władz miasta, może zrobić grupa ludzi. Potrzeba tylko odrobina dobrej woli" - podsumował Kluziński.

W czwartek ekipa niepełnosprawnych sportowców z Hiszpanii będzie m.in. trenować w hali Politechniki Radomskiej. Zwiedzi miasto i spotka się z młodzieżą z IV LO im. Tytusa Chałubińskiego, które prowadzi klasy hiszpańskojęzyczne.

W planach jest także spotkanie z ekipą Portugalii, którą goszczą sąsiednie Kozienice. Pobyt Portugalczyków w tym mieście sfinansowały miejscowe władze. Jego koszt wynosi około 15 tys. zł.

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010 odbędą się od 18 do 23 września w Warszawie. Weźmie w nich udział 1500 uczestników z 56 państw. Przez kilka dni do czasu inauguracji igrzysk, ekipy są przyjmowane przez kilkadziesiąt polskich miast. Goście zwiedzają okolice, poznają polską kulturę i tradycje. Organizatorzy zapewniają im m.in. noclegi, wyżywienie i transport.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.