PARTNER PORTALU
  • BGK

Mija sto lat od przyłączenia Bałut do Łodzi

  • pap/pt    4 sierpnia 2015 - 06:56
Mija sto lat od przyłączenia Bałut do Łodzi
Bałuty to najbardziej znana dzielnica Łodzi

Przyłączenie Bałut do Łodzi nastąpiło 18 sierpnia 1915 roku. Dokładnie w 100. rocznicę na terenie tej dzielnicy zaplanowano liczne wydarzenia.
Wystawy, spacer po Bałutach - najsłynniejszej dzielnicy Łodzi, spotkanie ze znanymi bałuciarzami, projekcje filmów dokumentalnych i prezentacje reportaży radiowych - to niektóre wydarzenia w ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi.

Główne obchody tej rocznicy, organizowane m.in. przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, zaplanowano na 18 sierpnia. W najbliższy weekend poprzedzą je warsztaty "chodnikowe" dla dzieci.

Jak poinformowała Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu, warsztaty plastyczne adresowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 13 lat. W ramach projektu dzieci przyniosą swoje ulubione lub ważne dla nich zdjęcia - mogą to być odbitki, wydruki, czy wycinki z gazet. Po ich skopiowaniu wykonane zostaną wydruki na folii, które dzieci umieszczą w chodnikowych szczelinach.

Przyłączenie Bałut do Łodzi nastąpiło 18 sierpnia 1915 roku. Dokładnie w 100. rocznicę na terenie tej dzielnicy zaplanowano liczne wydarzenia. Na spacer pod hasłem "Miasto Bałuty" zaprasza Joanna Podolska - szefowa Centrum Dialogu.

Zaplanowano też wernisaż wystawy studentów i absolwentów łódzkiej ASP "Bałuty XXI" oraz spotkanie z rabinem Symchą Kellerem, Andrzejem Berutem, Łukaszem z Bałut i Wiktorem Skokiem.

Nie zabraknie też "Bałuckich reportaży", czyli przeglądu reportaży Radia Łódź, pokazu zdjęć z warsztatów fotograficznych "Fotobałuty" zorganizowanych dla dzieci z tej dzielnicy, a obchody zakończy "Bałucka Noc Filmowa" - pokaz reportaży telewizyjnych i filmów ze zbiorów m.in. TVP Łódź.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in. wernisaż wystawy plakatów Moniki Malinowskiej "Z miasta Łodzi pochodzi" oraz wystawa "Bałuty -mitologia/faktografia" w Muzeum Miasta Łodzi.

Jednym z elementów rocznicowych obchodów ma być "Bałucki słownik" - publikacja, która promować ma lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych. Wydanie słownika przewidywane jest na październik 2015 roku.

18 sierpnia 1915 r. rozporządzeniem Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena do Łodzi przyłączono największą wówczas w Europie, liczącą ponad 100 tysięcy mieszkańców wieś Bałuty.

Bałuty jako ziemia obiecana

Narodziła się ona w sąsiedztwie XIX-wiecznej przemysłowej "Ziemi Obiecanej" i od początku ściągali tu ludzie biedni, marzący o lepszym życiu.

Starszym łodzianom dawne Bałuty kojarzą się z ciasnymi, pełnymi gwaru uliczkami, na których rozwijał się handel i kwitły ciemne interesy.

Do legend przeszły postacie cwaniaczków, złodziei i fałszerzy, których niekoronowanym królem pozostawał lokalny Al Capone, czyli Ślepy Maks. W czasie II wojny światowej Bałuty - wraz ze Starym Miastem - Niemcy zamienili w getto, przez które przeszło ponad 200 tys. Żydów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.