PARTNER PORTALU
  • BGK

Mikołajki Folkowe w Lublinie

  • PAP    6 grudnia 2012 - 19:28
Mikołajki Folkowe w Lublinie

Muzykę inspirowaną folklorem różnych narodów, a także łączącą folk z rockiem i muzyką metalową zagrają zespoły prezentujące się na 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, który rozpoczął się w czwartek w Lublinie.
Na festiwalu organizowanym przez Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" zaprezentuje się w sumie 30 kapel i wokalistów.

"Festiwal obejmuje różne rodzaje muzyki, zarówno tradycyjnej, ludowej, jak i folku łączonego z mocniejszym brzmieniem rockowo-punkowym" - powiedziała organizatorka festiwalu, Agnieszka Matecka.

Na "Mikołajkach" wystąpi m.in. zespół Hosoo & Transmongolia, który zagra dawne melodie mongolskie i zaprezentuje tradycyjny dawny śpiew tych terenów, charakterystyczny dla mongolskich nomadów. Muzycy ci śpiewają o naturze, która ich otacza, naśladują też odgłosy przyrody i zwierząt, głównie wielbłądów i koni.

Mongolscy muzycy zaprezentują również śpiew alikwotowy - śpiew gardłowy, polifoniczny, w którym słychać wydobywanie jednocześnie kilku głosów przez jednego śpiewaka. Solista zespołu Hosoo poprowadzi podczas festiwalu warsztaty tego śpiewu.

Podczas "Mikołajek" zagra też węgierski zespół Niburta, który w swoim repertuarze łączy agresywne dźwięki współczesnego metalu i metalcore z mistycznymi melodiami charakterystycznymi dla folkloru Bałkanów, granymi na tradycyjnych instrumentach takich jak dudy, skrzypce, flety, kobza.

Na festiwalu w Lublinie wystąpią z koncertem Trebunie Tutki. "Nie zabraknie na nim wspomnień o wielkim artyście i góralu, legendarnym muzyku Władysławie Trebuni-Tutce, który zmarł 3 grudnia" - zapewniła Matecka.

Tradycyjną muzykę ludową zagrają: Kapela Braci Cicheckich z Grądek i Kapela Władysława Pogody

W części konkursowej "Mikołajek" wystąpi 14 zespołów - dwie kapele z Ukrainy, pozostałe - z Polski.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty pieczenia szczodroków. Były to w dawnej Polsce drobne chlebki, bułeczki pieczone w okresie świątecznym. Miały często różne formy np. owieczek, kotków, kogucików. Szczodroki tradycyjnie rozdawano odwiedzającym gospodarstwa kolędnikom. "Gospodyni, która szczodroków nie miała, mogła usłyszeć od kolędników jakąś złośliwą przyśpiewkę" - wyjaśniła Matecka.

Zaplanowano również warsztaty muzyczne dla dzieci oraz warsztaty tradycyjnych tańców wywodzących się z różnych kultur.

Mikołajki Folkowe potrwają do niedzieli. Zakończy je koncert "Hello Folks!", na którym wystąpi m.in. polski zespół Lia Fail inspirujący się muzyką celtycką. Kapela wykorzystuje tradycyjne instrumenty z Irlandii, np. bodhran (rodzaj bębna) i whistle (piszczałka).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: