W samych Mikołajkach działa kilka całorocznych hoteli, w tym jedyny w tej części Mazur hotel w standardzie pięciogwiazdkowym, drugi w takim standardzie działa pod Olsztynem. Coraz częstszymi gośćmi w tych obiektach są Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego, którzy autokarami przyjeżdżają tu niemal w każdy weekend.

Jak powiedział PAP Jakubowski, decyzję o budowie placu zabaw podjęto, ponieważ od lat miejscowi i turyści narzekali, że nie ma co zrobić z dziećmi, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu.

Plac zabaw urządzono w sąsiedztwie urzędu gminy, kosztował 1,1 mln zł, z czego 648 tys. stanowiły środki unijne. Oprócz zabawek dla dzieci jest tam też ścieżka zdrowia dla dorosłych.

"Odkąd to miejsce jest gotowe cieszy się ogromną popularnością, żadna inna inwestycja w mieście nie była tak chwalona jak ta" - przyznał w rozmowie z PAP Jakubowski.

Na ukończeniu jest także druga ważna z turystycznego punktu widzenia inwestycja - plaża w Mikołajkach. Dotychczasowa plaża nad jeziorem Mikołajskim była dość ciasna.

"Poszerzyliśmy ją na dwa sposoby - niwelując różnice terenu oraz budując kilka bardzo nowoczesnych kaskadowych pomostów. Teraz będzie się można opalać zarówno na brzegu, jak i na pomostach. Pomieszczą one ponad 200 osób" - powiedział PAP Jakubowski i dodał, że pomosty te są tak rozmieszczone, że wyznaczają w jeziorze trzy baseny: dla dzieci, rekreacyjny oraz sportowy.

Pomosty na mikołajskiej plaży nie są tradycyjnie drewniane, ale wykonane z ocynkowanej stali i betonu, a pokrywają je deski kompozytowe, budowle mają być oporne dzięki temu na ewentualne działania wandali.

"Jestem przekonany, że takiej plaży nie ma na całych Mazurach" - podkreślił Jakubowski i dodał, że do dokończenia tej wartej 2,2 mln zł inwestycji zostało jeszcze wysianie trawy i zasadzenie zieleni, co zostanie uczynione wiosną. Korzystanie z tej plaży będzie bezpłatne, a swoją bazę będzie tam miał m.in. MOPR.

Jakubowski przyznał, że planowane jest utworzenie jeszcze jednej plaży na przesmyku między jeziorami Mikołajskim i Tałtami (między kładką dla pieszych a mostem drogowym). "Teraz jest tam zakrzaczony teren. Chcemy go oczyścić i urządzić tam plażę wykorzystując piach znad morza, z Łeby. To nasze partnerskie miasto" - powiedział Jakubowski i dodał, że urządzenie tej plaży jest właśnie "dogrywane".

"Do wakacji na pewno zdążymy" - zapowiedział Jakubowski.

W 2014 roku gmina Mikołajki przeprowadzi także rewitalizację ulicy Kajki, wymieniane będą tam m.in. instalacje służące do odprowadzania wody deszczowej.

Mikołajki od lat rywalizują z Giżyckiem o miano stolicy Mazur.