Miliardy pod wodą

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 25-05-2010
  • drukuj
Bilans obecnej powodzi może być wyższy niż tej sprzed 13 lat. Zniszczenia oszacowano wówczas na 12 mld zł.
Miliardy pod wodą
Jak powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Józef Robak z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, tegoroczna powódź przyniesie znacznie większe straty niż kataklizm w 1997 roku, bo woda, która stoi na polach i w sadach, nie opada. Straty w uprawach m.in. pomidorów i ogórków, wynoszą około 50 proc.

Efekty już widać – ceny truskawek na podwarszawskim rynku hurtowym podskoczyły 24 maja z 18 do 22 zł. Ministerstwo Rolnictwa ocenia, że w krytycznej sytuacji znalazło się 48 tys. gospodarstw rolnych (2 proc. wszystkich). Nie ma jeszcze szacunków, ile hektarów upraw zostało zalanych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ocenia wstępne straty na istniejącej sieci dróg na 800 mln zł.

W likwidacji skutków powodzi mają Polsce pomóc Unia Europejska i międzynarodowe instytucje. Nisko oprocentowaną pożyczkę proponuje Europejski Bank Inwestycyjny. Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapewniła, że gdy tylko spłyną informacje o skali strat od wojewodów, rząd wystąpi z wnioskiem o wypłatę pieniędzy także z unijnego Funduszu Spójności – informuje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co można było zrobić za 12 milionów? A dlaczego nic nie robiono i znów mamy następne 12 milionów do tyłu? To żadna sztuka jeździć i pocieszać powodzian przy okazji kampanii wyborczej. Do roboty panowie !

Gucio, 2010-05-25 13:56:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE