PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardy pod wodą

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 maja 2010 - 06:58
Miliardy pod wodą

Bilans obecnej powodzi może być wyższy niż tej sprzed 13 lat. Zniszczenia oszacowano wówczas na 12 mld zł.
Jak powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Józef Robak z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, tegoroczna powódź przyniesie znacznie większe straty niż kataklizm w 1997 roku, bo woda, która stoi na polach i w sadach, nie opada. Straty w uprawach m.in. pomidorów i ogórków, wynoszą około 50 proc.

Efekty już widać – ceny truskawek na podwarszawskim rynku hurtowym podskoczyły 24 maja z 18 do 22 zł. Ministerstwo Rolnictwa ocenia, że w krytycznej sytuacji znalazło się 48 tys. gospodarstw rolnych (2 proc. wszystkich). Nie ma jeszcze szacunków, ile hektarów upraw zostało zalanych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ocenia wstępne straty na istniejącej sieci dróg na 800 mln zł.

W likwidacji skutków powodzi mają Polsce pomóc Unia Europejska i międzynarodowe instytucje. Nisko oprocentowaną pożyczkę proponuje Europejski Bank Inwestycyjny. Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapewniła, że gdy tylko spłyną informacje o skali strat od wojewodów, rząd wystąpi z wnioskiem o wypłatę pieniędzy także z unijnego Funduszu Spójności – informuje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Gucio, 2010-05-25 13:56:07

    A co można było zrobić za 12 milionów? A dlaczego nic nie robiono i znów mamy następne 12 milionów do tyłu? To żadna sztuka jeździć i pocieszać powodzian przy okazji kampanii wyborczej. Do roboty panowie !