PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion turystów w Muzeum Auschwitz-Birkenau

  • PAP    10 września 2012 - 21:00
Milion turystów w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Milion osób zwiedziło już w tym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował w poniedziałek Bartosz Bartyzel z biura prasowego placówki.
W ubiegłym roku, rekordowym pod względem frekwencji w 65-letniej historii Muzeum, placówkę odwiedziło ponad 1,4 miliona osób. Zdaniem Bartyzela liczba zwiedzających w tym roku będzie najprawdopodobniej podobna.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce. Liczba turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć były niemiecki obóz od kilku lat sukcesywnie wzrastała. Jeszcze kilka lat temu rocznie przybywało tu pół miliona osób. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. W 2008 roku Muzeum odwiedziło 1,1 mln osób, w 2009 roku 1,3 mln, a w 2010 blisko 1,4 mln osób.

Bartosz Bartyzel przypomniał, że wzrost liczby zwiedzających sprawił, iż placówka prowadzi intensywne działania zmierzające do stworzenia nowoczesnego centrum obsługi odwiedzających. Powstanie ono na ponad trzech hektarach przylegających do terenów Miejsca Pamięci. Powstanie infrastruktura i przestrzeń parkingowa, konieczna do obsługi wzrastającej liczby turystów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.