PARTNER PORTALU
  • BGK

Miłośnicy esperanto opanowali Białystok. Świętują 158. urodziny Zamenhofa

  • PAP/KDS    16 grudnia 2017 - 16:50
Miłośnicy esperanto opanowali Białystok. Świętują 158. urodziny Zamenhofa
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo (fot. Facebook/Wschodzący Białystok)

Do niedzieli (17.12) trwają 18. Białostockie Dni Zamenhofa. Impreza zorganizowana jest z okazji 158. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka.
• Miłośnicy esperanto świętują od piątku w Białymstoku 158. rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa. 

• Twórca międzynarodowego języka urodził się i wychował w tym mieście. Tutaj też zaczął pracę na nowym językiem. 

• Uroczystości potrwają do niedzieli. 

*****

W piątek po południu esperantyści złożyli kwiaty przy pomniku Zamenhofa w centrum miasta.

Na sobotę zaplanowano m.in. katolicką mszę św. w języku esperanto, co jest już tradycją grudniowych obchodów, a także prezentację esperanckich wydawnictw, w tym komiksu "Kajko i Kokosz" przetłumaczonego z polskiego na esperanto.

W niedzielę odbędzie się wycieczka "Ludwik na Litwie", a jej uczestnicy odwiedzą np. Veisiejai, miasteczko leżące między Wilnem a Druskiennikami, gdzie Zamenhof, z wykształcenia lekarz okulista, w 1885 roku rozpoczął praktykę lekarską.

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Zamenhofa.W związku z tym UNESCO ogłosiło Rok Zamenhofa.

Czytaj więcej: Choinka z Podhala ozdobi Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku chciał, by i w mieście urodzenia twórca esperanto był w ten sposób uhonorowany, radni jednak propozycję Roku Zamenhofa w Białymstoku odrzucili, głównie głosami radnych PiS.

W kwietniu, gdy przypadła 100. rocznica śmierci Zamenhofa, rada miasta przyjęła jednak stanowisko, w którym uczciła pamięć twórcy języka esperanto. W kwietniu także Sejm - przez aklamację - przyjął uchwałę upamiętniającą Zamenhofa w setną rocznicę jego śmierci.

W mieście przez cały rok odbywały się imprezy związane z tą rocznicą, organizowane przez społeczników wspieranych przez magistrat i miejskie placówki kultury.

- Głównym punktem takich społecznych obchodów był 36. Polski Kongres Esperancki, który, z udziałem ponad stu osób z kraju i zagranicy, odbył się w maju - powiedział prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski. Można było m.in. posłuchać wykładów o języku stworzonym przez Zamenhofa, odbyła się też wtedy promocja - wydanego w esperanto - tomiku poezji białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego.

Czytaj więcej: Kraków odwiedziło w 2017 roku prawie 13 mln turystów

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego. Ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań.

Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego.

Esperantyści szacują, że dziś na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.

W Białymstoku powstanie w przyszłym roku drugi pomnik twórcy esperanto, zgłoszony jako pomysł do tegorocznego budżetu obywatelskiego właśnie w związku z setną rocznicą śmierci Zamenhofa.

W założeniu ma przedstawiać go jako dziecko, czyli z czasów gdy w Białymstoku mieszkał. Dwa tygodnie temu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję takiego pomnika: młody Ludwik skupia uwagę na literach z różnych alfabetów, zapisanych na posadzce, na której stoi. Mają być one symbolem wielokulturowego środowiska Białegostoku z czasów dzieciństwa Zamenhofa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.