PARTNER PORTALU
  • BGK

Miłośnicy "Pana Samochodzika" przyjechali do Fromborka

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 20:28
Miłośnicy "Pana Samochodzika" przyjechali do Fromborka

We Fromborku (warmińsko-mazurskie) rozpoczął się w piątek zlot miłośników książek Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Uczestnicy spotkania spędzą weekend na szukaniu miejsc opisanych w tomie "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka".
Jeden z uczestników spotkania, Jacek Tobolski, powiedział, że do Fromborka przyjeżdżają miłośnicy Pana Samochodzika z całej Polski i w różnym wieku. Sam Tobolski ma 51 lat i jest mechanikiem samochodowym. Według niego, w drodze do Fromborka są m.in. nauczyciele, bankierzy. Wszyscy umówili się na spotkanie na forum internetowym miłośników Pana Samochodzika.

"Książki o Panu Samochodziku to sama przyjemność: i kryminał, i historia, dobrze są napisane, czytają je z wypiekami na twarzy kolejne pokolenia czytelników" - przyznał Tobolski. Dodał, że uczestnicy zjazdu, dzięki lekturze kolejnych tomów o muzealniku-detektywie panu Tomaszu zwanym też Panem Samochodzikiem, zafascynowali się historią, zwiedzaniem zabytków, nauczyli się szacunku do przeszłości.

"Nie interesuje nas to, że sam Nienacki może nie był świetlaną postacią. Interesują nas naprawdę superksiążki o Panu Samochodziku" - wyjaśnił Tobolski.

We Fromborku uczestnicy spotkania zamierzają odwiedzać miejsca opisane przez Nienackiego w tomie "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka", w tym m.in. wzgórze katedralne, gdzie pochowany jest Kopernik. W niedzielę ich zjazd zakończy się wysłuchaniem koncertu organowego - ostatniego w tym sezonie - we fromborskiej katedrze.

Tobolski wyjawił, że uczestnicy spotkania przygotowują mapę miejsc związanych we Fromborku i okolicach z Panem Samochodzikiem. "Damy ją urzędowi miasta, może jakoś to wykorzystają" - zapowiedział.

"Cieszymy się, że tacy pasjonaci do nas zawitają. Frombork jest wyjątkowy nie tylko w książce Nienackiego, warto do nas przyjechać" - powiedziała PAP burmistrz Fromborka, Krystyna Lewańska, która spotkała się z uczestnikami zjazdu.

W "Panu Samochodziku i zagadkach Fromborka" (wyd. 1972 r.) Nienacki opisał perypetie muzealnika Tomasza związane z szukaniem zabytkowych monet - okazuje się, że wykradł je odwieczny rywal Pana Samochodzika - Waldemar Batura.

Nienacki opublikował w sumie kilkanaście tomów przygód Pana Samochodzika, m.in. "Niesamowity Dwór", "Księgę Strachów"; niektóre z nich zostały zekranizowane. Największą popularnością książki te cieszyły się w latach 70. i 80. XX w.

Zbigniew Nienacki oprócz książek o Panu Samochodziku pisał powieści dla dorosłych, m.in. "Raz w roku w Skiroławkach". Dziennikarz i pisarz był aktywnym członkiem PZPR, w swoich tekstach często popierał system komunistyczny, co jest mu teraz wytykane. Nienacki jest pochowany w Jerzwałdzie niedaleko Iławy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.