PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Grabarczyk na największym w kraju placu robót drogowych

  • JL    19 stycznia 2010 - 08:26
Minister Grabarczyk na największym w kraju placu robót drogowych

Podczas wizyty 18 stycznia w Toruniu odpowiedzialny za resort infrastruktury Cezary Grabarczyk uczestniczył w debacie w urzędzie marszałkowskim na temat zaawansowania ważnych dla Kujaw i Pomorza projektów infrastrukturalnych.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, mówił, że region jest w tej chwili największym placem budów drogowych w kraju i otwiera się komunikacyjnie na Europę. Powstająca autostrada A-1 i droga ekspresowa S5, której budowa wkrótce się rozpocznie, będą korytarzami do Europy, więc powoli znika główny hamulec inwestycyjny, jakim jest kiepska jakość dróg w regionie.

Prezes GTC Tornbjörn Nohrstedt, wykonawcy A1, oceniając stan prac na kujawsko-pomorskim odcinku A-1, powiedział, że codziennie pracuje na nim 2,7 tys. pracowników firmy oraz współpracujących z nią podwykonawców. Autostrada między Grudziądzem a Toruniem powoli zamienia się w konkrety w postaci mostów i pasm drogowych.

Drugi etap obejmuje budowę odcinka od węzła Nowe Marzy. do węzła Lubicz (51,72 km) i przeprawę przez Wisłę koło Grudziądza, modernizację częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do Czerniewice (10,70 km) oraz dokończenie budowy mostów przez Drwęcę i Wisłę pod Toruniem. Autostrada przebiega przez osiem powiatów województwa kujawsko-pomorskiego i liczy 62 km.

Minister Grabarczyk zapewnił, że prace przygotowawcze dotyczące trzech kolejnych odcinków autostrady idą zgodnie z planem. Wiosną rozstrzygną się przetargi na nie, a południowy fragment trasy będzie gotowy w 2012 r.

„Wiosną uporamy się z decyzjami środowiskowymi dotyczącymi S5 i możliwe będzie rozpoczęcie tej inwestycji” – zapewniał minister.

Do rozwiązania jest jeszcze sprawa węzła drogowego umożliwiającego skomunikowanie z A-1 terenów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w rejonie Łysomic w powiecie toruńskim. Minister zapowiedział, że rozmowy na ten temat, z udziałem marszałka Całbeckiego i władz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odbędą się w lutym w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Wśród poruszonych kwestii były także między innymi obwodnica Inowrocławia oraz śródlądowy szlak wodny.

Zaplanowana na lata 2014-2015 budowa obwodnicy powinna ruszyć jeszcze w tym roku, a koncepcja rewitalizacji i wykorzystania polskich szlaków wodnych, w tym szczególnie ważnej międzynarodowej drogi wodnej E-70, jest opracowywana w ministerstwie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.