PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister kultury deklaruje wsparcie dla projektów kulturalnych

  • PAP    29 grudnia 2011 - 21:00
Minister kultury deklaruje wsparcie dla projektów kulturalnych

Większe niż w 2011 r. dofinansowanie różnych przedsięwzięć artystycznych na Lubelszczyźnie zadeklarował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
„Na 2012 rok mam taki plan, aby zwiększyć (środki finansowe ) na projekty miękkie o 50 proc. w stosunku do tego, co wykonano w 2011 r.(...) Mówię o całej Lubelszczyźnie (zabierz głos/oceń marszałka województwa) – poinformował minister kultury Zdrojewski w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie (zabierz głos/ oceń prezydenta). W ten sposób, dodał minister, „w 2013 r. mielibyśmy o 50 proc. więcej w stosunku do wykonania roku 2012”.

„Składam deklarację, mam na to środki, ale ważna jest jakość tych projektów, bo projekty te startują w trybie konkursowym. Ważne, żeby tej szansy nie zmarnować” – zaznaczył szef resortu kultury.

Zdrojewski przypomniał, że w mijającym 2011 r. w Lubelskiem zrealizowano, korzystając m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekty – przedsięwzięcia artystyczne, edukacyjne na łączną kwotę ok. 20 mln zł. Pierwsze decyzje w sprawie finansowania w 2012 r. przez ministerstwo rozmaitych wydarzeń artystycznych (z dziedziny muzyki, teatru, tańca) mają zapaść pod koniec stycznia, a pozostałe – w lutym.

Wśród imprez, które mogą być dofinansowane, minister wskazywał na te, które były przygotowane w Lublinie w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Konkurs ostatecznie wygrał Wrocław (zabierz głos/oceń prezydenta), ale władze Lublina zadeklarowały realizację – w miarę możliwości finansowych – pomysłów, proponowanych w aplikacji konkursowej.

Zdaniem Zdrojewskiego, mimo przegranej w konkursie „Lublin zaliczył fenomenalny sukces” wyróżniając się jakością przygotowanej aplikacji, „otwartością, sposobem zaangażowania i myślenia we właściwej skali”. „Zasłużył nie tylko na komplementy czy na wyrazy uznania, ale także na to, aby projekt, który został przygotowany, był kontynuowany” – dodał Zdrojewski.

Jego zdaniem, na wsparcie zasługują takie propozycje, które przyczyniają się do zwiększania uczestnictwa w kulturze, czyli m.in. te adresowane zarówno do najmłodszych, jak i do najstarszych odbiorców. Pytany o konkretne przedsięwzięcia, powiedział, że trwają rozmowy o wsparciu przez ministerstwo Nocy Kultury w Lublinie; wskazał także na festiwale i spotkania teatralne, szczególnie z udziałem teatrów z Rosji czy Ukrainy.

Dla min. Zdrojewskiego bardzo istotny jest właśnie kontakt z kulturą wschodu Europy, akcentowany w aplikacji Lublina w konkursie ESK. „Jesteśmy w stanie zbudować tu w Lublinie bardzo poważny most do Europy Wschodniej. Ten most, zbudowany na kulturze, byłby jednym z najważniejszych elementów i instrumentów budowania polityki zagranicznej państwa polskiego” – podkreślił.

Zdrojewski odwiedził w Lublinie inwestycje realizowane przy udziale funduszy z ministerstwa kultury – remontowany Teatr Stary, który ma być oddany do użytku w marcu 2012 r., oraz remontowane Centrum Kultury w dawnym klasztorze Panien Wizytek, którego otwarcie zaplanowano jesienią w 2013 r.

Minister gościł także w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, mieszczącym się w XVII-wiecznym kompleksie pałacowo – parkowym we wsi Gardzienice. Z pomocą finansową ministerstwa tamtejsze zabytkowe obiekty są obecnie remontowane. Jak zapowiedział min. Zdrojewski, w 2012 r. na ten cel potrzeba 600 tys. zł i zadeklarował, że co najmniej połowę tej kwoty przekaże ministerstwo, a reszta pochodzić ma z budżetu samorządu województwa lubelskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jóm, 2011-12-29 21:10:03

    zawsze wsparcie jest mile widziane!!!!