PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo kultury będzie współprowadzić Filharmonię w Szczecinie

  • PAP/JS    14 czerwca 2017 - 18:16
Ministerstwo kultury będzie współprowadzić Filharmonię w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza to druga instytucja kultury w Szczecinie obok Muzeum Narodowego, która jest współprowadzona przez ministerstwo kultury. (fot. wikipedia.org)

Umowę o współprowadzeniu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podpisali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto. Wyróżnienie to odbieramy jako prestiż i impuls do rozwoju - powiedziała dyrektor filharmonii Dorota Serwa.
• Dzięki współprowadzeniu instytucji przez ministerstwo możliwa będzie promocja tradycji muzycznej Szczecina.

• Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza to druga instytucja kultury w Szczecinie obok Muzeum Narodowego, która jest współprowadzona przez ministerstwo kultury.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, MKiDN przekazywać będzie filharmonii środki w wysokości 3 mln zł, a miasto - 13,7 mln zł.

"Od tego momentu jako partnerzy będziemy wspólnie wpierać rozwój artystyczny instytucji, jakże ważnej dla polskiej kultury i tożsamości regionalnej oraz narodowej" - napisał wicepremier, mister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką.

"Budżet kultury został w tym roku zwiększony o 200 mln zł, dzięki temu ministerstwo może wesprzeć instytucje szczególnie ważne dla polskiej kultury. Przyjęty program większego finansowania objął dwie ważne filharmonie: szczecińską i podkarpacką" - zaznaczył wicepremier Gliński.

Jak powiedziała dyrektor Serwa, głównym celem strategicznym jest wzrost znaczenia filharmonii jako centrum kulturotwórczego, a zarazem wyróżnika wizerunkowego Szczecina. "Wyróżnienie to pozwoli nam w dalszym ciągu i na większą skalę zapraszać renomowanych i znanych na całym świecie artystów" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że dzięki współprowadzeniu instytucji przez ministerstwo możliwa będzie promocja tradycji muzycznej Szczecina. "Uda nam się zbudować dyskografię filharmonii; w tym roku zaplanowaliśmy wydanie 4 płyt. Będziemy mogli także uhonorować historię naszej instytucji: w 2018 r. obchodzimy 60-lecie powstania naszej filharmonii oraz 70-lecie powstania orkiestry symfonicznej" - wymieniła Serwa.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie działa nieprzerwanie od 1948 r. Od września 2014 r. muzycy działają w nowym budynku zaprojektowanym przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony. Strzelisty biały gmach zdobył nagrodę UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015.

Budynek stoi w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony podczas alianckich nalotów na Szczecin podczas II wojny światowej, ostatecznie rozebrany w 1962 r.

W gmachu szczecińskiej filharmonii mieści się główna sala koncertowa dla 1000 słuchaczy, sala kameralna dla 200 słuchaczy, wielofunkcyjna przestrzeń wystawowo-konferencyjna, a także rozległe foyer. W repertuarze znajdują się wykonania muzyki klasycznej, a także koncerty jazzowe, elektroniczne i folklorystycznych. Obok polskich melomanów filharmonię odwiedzają także miłośnicy muzyki z Niemiec i Skandynawii.

Jak informuje filharmonia, "od września 2014 r. odbyło się prawie 900 wydarzeń, a budynek odwiedziło ok. 493 tys. osób, koncerty i działania poza siedzibą (także gościnne koncerty Orkiestry) zgromadziły ok. 10 tysięcy osób".

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza to druga instytucja kultury w Szczecinie obok Muzeum Narodowego, która jest współprowadzona przez ministerstwo kultury. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.