PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje festiwale w Łodzi

 • PAP/MIW    25 lutego 2017 - 10:47
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje festiwale w Łodzi
Duże dofinansowanie uzyskał m.in. Festiwal Transatlantyk. (fot. mat. www.centrumwydarzen.lodz.pl)

• Miejskie instytucje kultury pozyskały łącznie ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację tegorocznych festiwali.
• Zastrzyk finansowy otrzymały m.in. Festiwal Transatlantyk, Łódź Czterech Kultur, Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
- Niektóre wydarzenia kulturalne otrzymały rekordowe dofinansowania. Potrzeby kultury są oczywiście wielkie i być może te liczby nie imponują, ale dają dużą satysfakcję i sprawiają, że wydarzenia artystyczne będą na jeszcze wyższym poziomie - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Najwyższe dofinansowanie - po 400 tys. zł - uzyskały Festiwal Transatlantyk oraz Festiwal Czterech Kultur. Pierwsze wydarzenie, poświęcone filmowej sztuce, muzyce i edukacji, jest organizowane w Łodzi od ubiegłego roku. Jego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. W poprzedniej edycji zaprezentowano na nim ponad 150 filmów.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to kontynuacja organizowanego w latach 2002-2009 Festiwalu Dialogu Czterech Kultury. Jest prezentacją interdyscyplinarną z elementami teatru, literatury, filmu, muzyki i sztuk wizualnych, tematycznie nawiązującą do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. W tym roku organizatorem Festiwalu będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Czytaj : Łódź: instytucje kultury z dofinansowaniem

Najstarszy w Łodzi Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", będący międzynarodowym konkursem i przeglądem filmów dokumentalnych, uzyskał dotację w wysokości 60 tys. zł - czyli znacznie więcej niż w roku ubiegłym.

- Festiwal przez ponad 20 pierwszych edycji był robiony głównie z dotacji miejskich. Od ostatniej, 26. edycji mamy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury - rok temu dostaliśmy 40 tys. zł, w tym roku 60 tys. zł. To może wydaje się niedużo np. przy Transatlantyku, ale festiwal filmu dokumentalnego nie jest imprezą, na którą przyjdzie tysiąc osób. Uzyskanie dotacji z ministerstwa i z miasta pozwala np. na zaproszenie gości z zagranicy, zbudowanie nowej sekcji filmów - zaznaczyła dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

Jak dodała, Muzeum, które jest organizatorem Festiwalu Mediów, pozyskało w tym roku również dofinansowanie MKiDN z programu Infrastruktura Kultury na sprzęt dla kina.

- Dostaniemy 130 tys. na sprzęt, m.in. nowy laserowy projektor full HD, mikser dźwięku i oświetlenie sceny. To również wpłynie na jakość festiwalowych prezentacji - wyjaśniła.

Czytaj : Łódź zainwestuje 150 mln zł w instytucje kultury

MKiDN dofinansowało także Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela, który stanowi przegląd najciekawszych propozycji dla dzieci i młodzieży, złożony ze spektakli, warsztatów i animacji. Impreza uzyskała 197 tys. zł.

Natomiast organizowany przez łódzki Teatr Powszechny Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dofinansowano kwotą 225 tys. zł. Tematem tegorocznej edycji, na którą złoży się m.in. dziewięć przedstawień, wystawa multimedialna, koncert i panele dyskusyjne, będzie awangarda jako stan umysłu.

Jak zapewnił Piątkowski, wszystkie projekty miejskich instytucji kultury otrzymają też dofinansowanie z kasy miasta i pieniądze na wkład własny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.