PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje festiwale w Łodzi

  • PAP/MIW    25 lutego 2017 - 10:47
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje festiwale w Łodzi
Duże dofinansowanie uzyskał m.in. Festiwal Transatlantyk. (fot. mat. www.centrumwydarzen.lodz.pl)

• Miejskie instytucje kultury pozyskały łącznie ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację tegorocznych festiwali.
• Zastrzyk finansowy otrzymały m.in. Festiwal Transatlantyk, Łódź Czterech Kultur, Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
- Niektóre wydarzenia kulturalne otrzymały rekordowe dofinansowania. Potrzeby kultury są oczywiście wielkie i być może te liczby nie imponują, ale dają dużą satysfakcję i sprawiają, że wydarzenia artystyczne będą na jeszcze wyższym poziomie - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Najwyższe dofinansowanie - po 400 tys. zł - uzyskały Festiwal Transatlantyk oraz Festiwal Czterech Kultur. Pierwsze wydarzenie, poświęcone filmowej sztuce, muzyce i edukacji, jest organizowane w Łodzi od ubiegłego roku. Jego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. W poprzedniej edycji zaprezentowano na nim ponad 150 filmów.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to kontynuacja organizowanego w latach 2002-2009 Festiwalu Dialogu Czterech Kultury. Jest prezentacją interdyscyplinarną z elementami teatru, literatury, filmu, muzyki i sztuk wizualnych, tematycznie nawiązującą do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. W tym roku organizatorem Festiwalu będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Czytaj : Łódź: instytucje kultury z dofinansowaniem

Najstarszy w Łodzi Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", będący międzynarodowym konkursem i przeglądem filmów dokumentalnych, uzyskał dotację w wysokości 60 tys. zł - czyli znacznie więcej niż w roku ubiegłym.

- Festiwal przez ponad 20 pierwszych edycji był robiony głównie z dotacji miejskich. Od ostatniej, 26. edycji mamy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury - rok temu dostaliśmy 40 tys. zł, w tym roku 60 tys. zł. To może wydaje się niedużo np. przy Transatlantyku, ale festiwal filmu dokumentalnego nie jest imprezą, na którą przyjdzie tysiąc osób. Uzyskanie dotacji z ministerstwa i z miasta pozwala np. na zaproszenie gości z zagranicy, zbudowanie nowej sekcji filmów - zaznaczyła dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

Jak dodała, Muzeum, które jest organizatorem Festiwalu Mediów, pozyskało w tym roku również dofinansowanie MKiDN z programu Infrastruktura Kultury na sprzęt dla kina.

- Dostaniemy 130 tys. na sprzęt, m.in. nowy laserowy projektor full HD, mikser dźwięku i oświetlenie sceny. To również wpłynie na jakość festiwalowych prezentacji - wyjaśniła.

Czytaj : Łódź zainwestuje 150 mln zł w instytucje kultury

MKiDN dofinansowało także Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela, który stanowi przegląd najciekawszych propozycji dla dzieci i młodzieży, złożony ze spektakli, warsztatów i animacji. Impreza uzyskała 197 tys. zł.

Natomiast organizowany przez łódzki Teatr Powszechny Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dofinansowano kwotą 225 tys. zł. Tematem tegorocznej edycji, na którą złoży się m.in. dziewięć przedstawień, wystawa multimedialna, koncert i panele dyskusyjne, będzie awangarda jako stan umysłu.

Jak zapewnił Piątkowski, wszystkie projekty miejskich instytucji kultury otrzymają też dofinansowanie z kasy miasta i pieniądze na wkład własny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.