PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministrowie Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki otworzyli bramę przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych

  • PAP/EM    1 marca 2017 - 14:55
Ministrowie Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki otworzyli bramę przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot.ms.gov.pl)

• Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Sekretarz Stanu Patryk Jaki symbolicznie otworzyli bramę Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, skąd dzisiaj wyjechała ostatnia więźniarka.
• Na terenie dawnego więzienia, które było miejscem kaźni ofiar komunistycznego terroru, powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył czerwone róże kobietom-Żołnierzom Niezłomnym, które były więzione w Areszcie.

- Oddajemy dziś hołd ofiarom represji aparatu komunistycznego, który niszczył wartościowych, odważnych Polaków. Chcemy, aby mury tego więzienia mówiły do kolejnych pokoleń Polaków o gehennie tych, którzy zostali okrutnie zamęczeni i zamordowani. Jesteśmy winni im cześć - powiedział dziennikarzom.

Na terenie więzienia można było zwiedzić miasteczko edukacyjne, a w nim stoiska Muzeum, Instytutu Pamięci Narodowej, czy grup rekonstrukcji historycznej. Pod hasłem "Krew za krew" prowadzona jest honorowa zbiórka krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym i weteranom walk poza granicami kraju.

- Stoimy w miejscu dla mnie osobiście bardzo bolesnym - mówiła na dziedzińcu Aresztu Zofia Pilecka. - Ale dzisiaj jest wielkie święto, święto radości. Wcale nie musimy się martwić. Ci, którzy tu zginęli w straszliwych mękach są razem z nami - dodała córka rotmistrza Witolda Pileckiego.

Od godziny 16 zaplanowane zostały główne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, między innymi Prezydenta RP i Ministra Sprawiedliwości.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm RP z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

W 66. rocznicę tych wydarzeń, po raz kolejny czcimy pamięć bohaterów, a w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej powstaje, z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorządowiec, 2017-03-01 15:08:37

    Jak dojdziemy do władzy po przegranych wyborach przez PiS = PZPR przemianujemy na muzeum delegalizacji PiS