PARTNER PORTALU
  • BGK

MKiDN oraz samorząd woj. mazowieckiego będą współprowadzić zespół Mazowsze

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 16:35
MKiDN oraz samorząd woj. mazowieckiego będą współprowadzić zespół Mazowsze
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" . (fot. twitter.com / MKiDN)

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele samorządu woj. mazowieckiego podpisali w poniedziałek (29.05) umowę dotyczącą prowadzenia, jako wspólnej instytucji kultury, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Na mocy umowy ministerstwo będzie przekazywać zespołowi 3 mln 200 tys. zł rocznie na działania artystyczne, natomiast województwo mazowieckie ponad 16 mln zł rocznie.

Jak powiedział minister Gliński, to porozumienie wpisuje się w rozpoczęte w tym roku działania resortu.

- Zdecydowaliśmy się po analizie sytuacji w różnych instytucjach kultury w Polsce, że ministerstwo powinno wspomóc niektóre instytucje, które są instytucjami ważnymi dla polskiej kultury, a jednocześnie wymagają dofinansowania i mają znaczenie nie tylko regionalne, ale także ogólnopolskie, a nawet światowe. W tym celu wybraliśmy 10 takich instytucji w całej Polsce w tym zespół "Mazowsze" (...) To są takie perły polskiej kultury, które wymagają wsparcia - powiedział Gliński.

- Polska powinna być odpowiedzialna za swoje perły kulturalne, "Mazowsze" jest taką perłą i z wielką przyjemnością - myślę, że obustronną - podpisaliśmy ten akt wsparcia dla funkcjonowania "Mazowsza" - podkreślił minister kultury.

Umowę podpisali w Otrębusach, gdzie zespół ma swoją siedzibę, wicepremier Gliński, wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz zastępca dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu marszałkowskiego Agnieszka Kuźmińska.

Umowa reguluje także sprawy związane z obsadą personalną dyrekcji zespołu. Umowa ma obowiązywać do 31 grudnia 2019 r., z możliwością jej przedłużenia.

Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela - Karolinem.

Od 2009 roku zespół ma własną scenę w nowej siedzibie w Otrębusach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.