PARTNER PORTALU
  • BGK

MKiDN: plastyka dla wszystkich uczniów

  • PAP    17 stycznia 2014 - 15:17
MKiDN: plastyka dla wszystkich uczniów

Zakończenie inwestycji wartych 1,5 mld zł, reformy i ułatwienia w dostępie do kultury to najważniejsze zadania, które wyznacza sobie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Zdrojewski powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że "rok 2014 będzie okresem bardzo dynamicznych zmian (...), wielu reform i dbałości o dziedzictwo kulturowe".

Jedną z reform wdrażanych w 2014 r. ma być rozpoczęty w styczniu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na który w ciągu 6 lat przeznaczony zostanie 1 miliard złotych. 1 września zakończy się reforma programowa przedmiotów artystycznych w szkołach powszechnych, co oznacza, że z początkiem roku szkolnego 2014/2015 muzyki i plastyki będą się uczyć wszyscy uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów ogólnokształcących, czyli prawie 4 mln dzieci i młodzieży.

Na początku 2014 r. rozpoczęły się analizy, które mają doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu pomocowego dla twórców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Ta reforma ma zaowocować "wielokrotnym zwiększeniem środków finansowych przeznaczanych na ten cel" - mówił minister.

W 2014 roku zostaną zakończone 23 inwestycje prowadzone przez resort kultury, o wartości 1,5 mld zł. Będą wśród nich: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na 30 sierpnia, Gdański Teatr Szekspirowski (otwarcie na jesieni 2014), a także sala koncertowa Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach (otwarcie 1 października).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.