PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzi grają na organach

  • PAP    3 sierpnia 2010 - 20:24

Mszą świętą oraz koncertem w bazylice rozpoczął się we wtorek w Sejnach (podlaskie) 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis.
Koncert inauguracyjny zagrał prof. Józef Serafin ze studentami, którzy będą szkolić się na warsztatach organowych w Sejnach. W imprezie biorą udział studenci z Polski i zagranicy, którzy mają szkolić się podczas festiwalu na ponad stuletnich sejneńskich organach w bazylice pw. Najświętszej Marii Panny.

Jak zwykle w imprezie biorą udział prof. Julian Gembalski z Katowic i prof. Józef Serafin z Warszawy. Dodatkowo w tym roku dołączył do nich prof. Gerhard Gnann z Niemiec, który już kilka razy uczestniczył w festiwalu.

Do soboty codziennie odbywać się będą w Sejnach poranne kilkugodzinne warsztaty organowe i wieczorne koncerty mistrzowskie, na które przychodzi wielu turystów. Festiwal zakończy się wspólnym koncertem wszystkich uczestników festiwalu w sobotę wieczorem.

Studenci i wirtuozi, którzy choć raz zagrali na sejneńskich organach, bardzo chwalą sobie ich barwę i dźwięk. Sejneńskie organy zbudował w 1907 roku Jonas Garelevicius, organmistrz z Litwy. Z powodu specyficznego brzmienia tego instrumentu, muzycy chętnie przyjeżdżają do Sejn, by na nim grać. Sejneńskie organy wymagają jednak gruntownego i kosztownego remontu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.