PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzi widzowie do kina!

  • PAP    25 sierpnia 2010 - 16:59

1. Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! - będący wyjazdową wersją międzynarodowego festiwalu, który co roku odbywa się w Poznaniu - odwiedzi we wrześniu trzy miasta: Czarnków (wielkopolskie), Białowieżę (podlaskie) i Biłgoraj (lubelskie).
Wędrujące Ale Kino! to festiwal filmowy dla dzieci i młodych ludzi, którzy ze względu na miejsce zamieszkania są wykluczeni z udziału w wielkich imprezach i nie mogą zobaczyć pokazywanych tam filmów, nieobecnych w repertuarze kin komercyjnych i programie telewizyjnym.

- Jako pierwsi z nowym festiwalem zetkną się młodzi widzowie z wielkopolskiego Czarnkowa - tam pokazy filmowe zaplanowano na 6-8 września br. W dniach 10-13 września pokazy festiwalowe obejrzą kinomani w Białowieży (podlaskie), a zakończenie pierwszej edycji nowego festiwalu zaplanowano w Biłgoraju (lubelskie) na przełomie września i października - poinformował rzecznik Ale Kino! Michał Strutyński.

Festiwal Wędrujące Ale Kino! jest "walizkową" wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się najciekawsze filmy z poznańskiej imprezy, które będą rywalizować o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności.

W czasie festiwalu będzie można spotkać się z gwiazdami, obejrzeć kulisy tworzenia filmów, a także wziąć udział w uroczystej gali z udziałem dzieci i artystów.

W ramach seansów festiwalowych we wszystkich miejscowościach odbędzie się konkurs na najlepszy film festiwalu i plebiscyt publiczności. Spośród widzów wybrani zostaną członkowie jury dziecięcego 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino, który odbędzie się w grudniu 2010 roku. Zwycięzcy konkursu na jurora Ale Kino! w nagrodę wyjadą do Poznania, by wziąć udział w festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu to największy festiwal filmowy dla młodego widza w Polsce. Co roku w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych uczestniczy ok. 12 tys. widzów. Najmłodsi mają 2 lata - najstarsi są już dorośli.

- Festiwal Ale Kino! ukazuje kino dziecięcej i młodzieżowe wymykające się utartym schematom. Prezentuje filmy, które cechuje artyzm i oryginalne spojrzenie na świat młodego pokolenia, bez natrętnego dydaktyzmu, pod prąd bezrefleksyjnej rozrywki. Misją festiwalu jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z takim właśnie kinem - powiedział Strutyński.

Festiwal Ale Kino! obchodził w ubiegłym roku swoje czterdziestolecie. Podczas imprezy pokazano 135 filmów z całego świata. Program Festiwalu obejmował sekcje: Konkurs, Panorama dzieci, Panorama młodych, Ale Kino! ale historia, Ale Kino! z piłką oraz Ale Kino! najmłodszego widza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.