PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzież na szlaku kurierów karpackich

  • PAP/JL    14 października 2015 - 09:06
Młodzież na szlaku kurierów karpackich

Trasa rajdu została wytyczona w okolicach Komańczy i Łupkowa. Organizatorem przedsięwzięcia jest rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Mat. prasowe

Około 50 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia rozpocznie 14 października w Beskidzie Niskim trzydniowy rajd „Szlakiem kurierów karpackich”.
Zaplanowano m.in. marsz na orientację z zadaniem odnalezienia punktów terenowych oraz konkurs wiedzy historycznej.

Trasa rajdu została wytyczona w okolicach Komańczy i Łupkowa. Organizatorem przedsięwzięcia jest rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

– W okresie drugiej wojny światowej właśnie tam przebiegały szlaki kurierów, którzy utrzymywali łączność ziem znajdujących się pod okupacja niemiecką i sowiecką z polską placówką dyplomatyczną w Budapeszcie – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału IPN w Rzeszowie.

Kurierzy karpaccy przenosili meldunki, rozkazy, informacje wywiadowcze oraz pieniądze potrzebne do działalności Polskiego Państwa Podziemnego. W Beskidzie Niskim granicę przechodzili także ludzie starający się przedostać do formujących się oddziałów Wojska Polskiego na Zachodzie.

– Podczas rajdu poszczególne kilkuosobowe drużyny na trasę wyruszają w 15-minutowych odstępach czasowych. W trakcie marszu ich zadaniem będzie odnalezienie m.in. punktów terenowych zaznaczonych na mapie. Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny – zauważa Waksmundzka-Szarek.

Konieczność stworzenia szlaków kurierskich w tej części Karpat pojawiła się już w październiku 1939 r.

Z terenów okupowanych do czerwca 1941 r. przez Związek Sowiecki przedostawano się na Węgry i do Rumunii. Natomiast na terenie okupacji niemieckiej jedna z dróg kurierskich do Budapesztu prowadziła przez ówczesna granicę niemiecko-węgierska biegnącą od góry Czernin koło Łupkowa po źródła Sanu w pobliżu szczytu Krzemieniec.

Pozostałe szlaki w tej części Karpat wymagały od kurierów udających się na Węgry dodatkowego pokonania terytorium Słowacji.

W Beskidzie Niskim istniało kilka tras kurierskich. W domach wielu mieszkańców pogranicza były przygotowane kryjówki.

Jednym z najbardziej znanych kurierów Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej był Jan Łożański, który w latach 1939-45 aż 45 razy korzystał z tras Beskidu Niskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.