PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzież w Świdnicy potępia wandalizm grafficiarski

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    23 października 2012 - 13:21
Młodzież w Świdnicy potępia wandalizm grafficiarski

Odbyła się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy. Tym razem przewodnim tematem posiedzenia był problem wandalizmu grafficiarskiego w Świdnicy.
W prezentacji multimedialnej „Wandalizm vs. sztuka graffiti w Świdnicy” młodzi radni przedstawili liczne zdjęcia przedstawiające skutki działalności świdnickich grafficiarzy-wandali oraz pozytywne przykłady z różnych miast Polski pokazujące jak może wyglądać prawdziwe artystyczne graffiti – są to głownie murale pozytywnie wpisujące się w dotychczas deficytową wizualnie przestrzeń miasta.

W trakcie debaty zastanawiano się jak siłami własnymi młodzieży i przy współpracy ze strażą miejską oraz władzami miasta można zmniejszyć lub zlikwidować to przykre zjawisko w Świdnicy. Podczas sesji głos zabrał także komendant Straży Miejskiej w Świdnicy – Stanisław Rybak.

Po dyskusji młodzież jednoznacznie potępiła wandalizm grafficiarski oraz wystosowała apel do władz Świdnicy o udostępnienie w przyszłości niektórych powierzchni komunalnych (murów i ścian budynków) do dyspozycji młodych artystów w celu umożliwienia tworzenia tam legalnych i wartościowych wizualnie „murali” – wzorem innych miast (np. Kłodzka, Wrocławia, Warszawy itd.).

Ponadto młodzi radni chcą, aby w Świdnicy wykonano specjalny mural poświęcony świdnickiej młodzieży oraz aby przeprowadzono warsztaty plastyczne dla adeptów sztuki grafitti.

W trakcie sesji zostały przedstawione dane finansowe z Urzędu Miejskiego dotyczące kosztów, jakie ponosi Miasto Świdnica w związku z likwidacją zniszczeń spowodowanych przez wandali. Dla zobrazowania tej informacji posłużono się atrapą 1 metra kwadratowego miejskiego muru, który następnie zamazano (zniszczono) farbą.

Podczas sesji, na elewacji budynku Urzędu Stanu Cywilnego zawieszono bannery, na których zaproszony przez MRMŚ artysta malarz Adrian „ISTO” Leszczuk (wrocławska ASP), na żywo malował graffiti z napisem „Świdnica”. Napis zostanie przekazany przez MRMŚ prezydentowi Świdnicy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.