PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej pielgrzymów z powodu powodzi?

  • PAP    23 stycznia 2011 - 13:12

Około miliona pielgrzymów odwiedziło w 2010 r. Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym koło Konina. Na jego terenie znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. W czerwcu 1999 r. z pielgrzymką do Lichenia przybył papież Jan Paweł II.
Kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny szacuje, że liczba wiernych była o 20 proc. mniejsza niż zwykle. Taką sytuację spowodowały przede wszystkim powodzie (...), które dotknęły tych terenów, z których do Lichenia przyjeżdża najwięcej pielgrzymów - ocenił duchowny.

Kustosz powiedział, że w 2010 r. najważniejszym wydarzeniem dla sanktuarium było zakończenie budowy, konsekracja i oddanie do użytku w lesie grąblińskim nowego kościoła Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych. W klasztorze przylegającym do świątyni zamieszkały przybyłe z Francji siostry zakonne ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane anuncjatkami.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było otwarcie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Znalazły się tam cenne zabytki polskiej historii, przywiezione z podlondyńskiej posiadłości Fawley Court. W ciągu pół roku od otwarcia, placówkę odwiedziło ponad 60 tys. osób. Wielu uczniów uczestniczyło też w muzealnych lekcjach historii.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się konferencje naukowe i sympozja, warsztaty dla dziennikarzy pt. "Kościół bez tajemnic" oraz lipcowe rekolekcje trzeźwościowe.

Sanktuarium w Licheniu istnieje od ponad 150 lat. Do czasu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej w 1967 r. odwiedzali je głównie wierni z okolicy. Po koronacji zaczęli tam przybywać pielgrzymi z całego kraju, a od kilku lat - także z zagranicy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.