PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej pożarów, więcej fałszywych alarmów

  • PAP    3 lutego 2010 - 19:54
Mniej pożarów, więcej fałszywych alarmów

Maleje liczba pożarów w Małopolsce. W 2007 r. było ich ponad 11,5 tys., w ubiegłym roku - 9,6 tys. Rośnie jednak liczba fałszywych alarmów, w 2009 r. odnotowano ich o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej - oceniają małopolscy strażacy.
Fałszywe alarmy stanowiły 3 proc. wszystkich wezwań odnotowanych przez strażaków w Małopolsce w minionym roku. Strażacy podkreślają, że prawie 80 proc. tych alarmów to zgłoszenia w dobrej wierze, wynikające np. z braku odpowiedniego rozeznania sytuacji.

"Na szczęście maleje liczba fałszywych alarmów, będących następstwem celowego, złośliwego działania. W 2008 r. stanowiły one jeszcze ponad 11 proc. wszystkich fałszywych alarmów, w 2009 r. już tylko niewiele ponad 8 proc." - podkreślił rzecznik małopolskiej straży Andrzej Siekanka podczas środowej narady ws. działań w 2009 r., w której uczestniczyli: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Andrzej Mróz, władze Małopolski oraz strażacy ze współpracujących z tym regionem komend w Żylinie i Preszowie na Słowacji.

Jak ocenili strażacy, ubiegły rok był dla nich bardzo pracowity. "Jednostki OSP i Państwowej Straży Pożarnej brały udział w 39 tysiącach akcji. Odnotowaliśmy lekki spadek liczby pożarów i duży wzrost miejscowych zagrożeń. Najtrudniejszym okresem był przełom czerwca i lipca, kiedy dużą część powiatów Małopolski nawiedziły ulewne deszcze i lokalne powodzie. W dwóch ostatnich tygodniach czerwca mieliśmy aż 5 tys. interwencji" - powiedział dziennikarzom komendant małopolskiej straży pożarnej.

Interwencje przy pożarach stanowią ok. 25 proc. wszystkich działań małopolskich strażaków. Przede wszystkim wyruszają oni do tzw. miejscowych zagrożeń, które w ubiegłym roku stanowiły ponad 70 proc. interwencji. Ich liczba w 2009 r. wzrosła o ponad 17,5 proc., głównie za sprawą powodzi, która dotknęła region na początku lata. W minionym roku strażacy w Małopolsce interweniowali przy kilkunastu rodzajach miejscowych zagrożeń, ze zdarzeniami chemicznymi, radiologicznymi, a nawet w komunikacji lotniczej włącznie.

Od początku listopada do końca stycznia w Małopolsce były 133 wypadki związane z ulatniającym się dwutlenkiem węgla: podtruciu uległy 194 osoby, a 10 straciło życie.

W Małopolsce pełni służbę 2 tys. 224 strażaków. Statystycznie wyruszają oni do akcji co 14 minut. Co 54 minuty przyjmują zgłoszenie o pożarze, a co 18 minut wyruszają do wypadków, likwidacji skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Średnio co 7 godzin na biurku oficera dyżurnego dzwoni telefon z fałszywym alarmem. W Małopolsce jest 19 komend powiatowych PSP. (PAP)

W opinii ekspertów z dziedziny ginekologii i położnictwa, pediatrii oraz genetyki, okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do 7 tygodnia - powstaje większość narządów i tkanek. W tym okresie zarodek jest najbardziej podatny na działanie czynników szkodliwych, które mogą powodować powstanie wad wrodzonych lub znaczne uszkodzenie zarodka i jego śmierć. W pierwszym okresie ciąży można też wykryć infekcje w organizmie matki, jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej przyczyniają się do zwiększenia świadomości zdrowotnej kobiet, pozwalają na prawidłowy monitoring ciąży i na szybkie podjęcie działań profilaktycznych bądź leczniczych w przypadkach występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnym okresie ciąży. W konsekwencji ograniczają liczbę zgonów okołoporodowych, wad wrodzonych, noworodków urodzonych z niską masą oraz zmniejszają odsetek wcześniactwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.