PARTNER PORTALU
 • BGK

Mniej wypadków i zabitych na drogach

 • PAP    3 lipca 2013 - 07:27
Mniej wypadków i zabitych na drogach

W pierwszym półroczu tego roku liczba zabitych w wypadkach drogowych zmalała o jedną piątą – poinformował we wtorek minister transportu Sławomir Nowak na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.
W tym roku odnotowano 14 tys. 212 wypadków, w pierwszych sześciu miesiącach roku ubiegłego było ich ponad 16,7 tys.; 1264 osoby poniosły w tym roku śmierć, przed rokiem ponad 1500. Zmalała też liczba rannych z ponad 20 tys. do 17 tys. 515 - o 16 procent.

W porównaniu z okresem sprzed dwóch lat liczba wypadków drogowych zmalała o 21 proc., zabitych o 29 proc., a rannych o 22 procent.

Spadek - w porównaniu z okresem ubiegłorocznym - liczby zabitych i rannych oznaczał też o 1,27 mld zł mniej kosztów związanych z akcjami służb ratunkowych, policji i sadów, kosztami leczenia i niezdolności do pracy, uszkodzeniami infrastruktury i pojazdów, a także rentami, zasiłkami pogrzebowymi, zmniejszeniem produkcji i konsumpcji.

Z ostatniego, najgorszego, miejsca w UE pod względem liczby śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców Polska przesunęła się na trzecią od końca pozycję. Takich wypadków w Polsce jest 93, podczas gdy średnia europejska to 60. Najmniej wypadków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wydarza się na Malcie (22), w Wielkiej Brytanii (28) i Szwecji (30); najwięcej na Litwie (100) i w Rumunii (96).

„Ostatnie miejsce w tej statystyce było cywilizacyjnym upokorzeniem" - powiedział Sienkiewicz. Dodał, że skutek przynoszą akcje uświadamiające np. ryzyko jazdy na kacu, ale w statystykach nie widać skuteczności apeli, jeśli nie towarzyszą im nadzór i konsekwentne egzekwowanie prawa. Przypomniał, że zwiększono liczbę funkcjonariuszy zajmujących się ruchem drogowym. „Dotkliwe karanie tych, którzy lekceważą nie tylko prawo, ale życie i zdrowie, to słuszna droga" - ocenił Sienkiewicz. Dodał zarazem, że ważne, by policjanci koncentrowali się na bezpieczeństwie ruchu, a nie tylko wypisywaniu mandatów.

Zwrócił uwagę na społeczne zaangażowanie - ujawnianie w internecie filmów z piratami drogowymi, których policja jest w stanie szybko znaleźć.

Podkreślił, że z wypadkami na drogach „nie da się walczyć jednym elementem", dlatego Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, uwzględnia edukację, nadzór, ratownictwo i inżynierię - w tym modernizację dróg.

Nowak zwrócił uwagę na aspekt inżynieryjny. Zaznaczył, że spadkowi liczby wypadków sprzyja nie tylko zmiana zachowań kierowców, np. pod wpływem fotoradarów, ale także budowa nowych autostrad i dróg ekspresowych. Przyznał, że do korzystnych zmian w statystykach przyczyniła się długa, śnieżna zima, ale należy się spodziewać wzrostu liczby wypadków podczas wakacji.

„Radary - przy zastrzeżeniach prawnych - przynoszą efekty, jeździmy wolniej" - powiedział Nowak. Przypomniał, że trwa dyskusja nad podniesieniem mandatów i odbieraniem prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Nowak zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w półroczu odnotowano trzy dni, w których nie było ani jednego wypadku śmiertelnego.

Odnosząc się do statystyk, Sienkiewicz zaznaczył, że nie same liczby są istotne, lecz utrzymanie tendencji spadkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.