PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniejszość łemkowska potrzebuje wsparcia

  • PAP    1 marca 2012 - 19:50
Mniejszość łemkowska potrzebuje wsparcia

Zachowanie kultury i języka Łemków wymaga wsparcia instytucji państwa - mówili w czwartek przedstawiciele tej grupy etnicznej na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.
- Całkowitej odpowiedzialności za rozwój języka oczekuje się od mniejszości, podczas gdy po akcji "Wisła", wskutek której tradycyjny przekaz języka został zakłócony, potrzebujemy wsparcia instytucji państwowych - powiedziała działaczka Stowarzyszenia Łemków Helena Duć-Fajfer. -Odczuwamy za małą promocję ze strony instytucji centralnych i lokalnych - dodała.

Powiedziała, że mniejszość ta za podstawowe dla swej tożsamości uznaje zachowanie języka. Tymczasem - dodała - brakuje metodyki i strategii nauczania języka łemkowskiego, ubywa uczniów uczących się tego języka.

Prezes Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" Jerzy Starzyński zwrócił uwagę że Łemkowie, w odróżnieniu od mniejszości niemieckiej i litewskiej, nie mogą liczyć na wsparcie z zagranicy.

Dodał, że młode pokolenie Łemków, np. w Legnicy, asymiluje się, a zabytki kultury materialnej w regionach dawniej zamieszkanych przez Łemków wymagają ochrony.

Działacze wskazywali też na brak wieloletniego finansowania instytucji łemkowskich, co utrudnia planowanie przedsięwzięć kulturalnych i remontów obiektów.

Odpowiedzialny za mniejszości i wyznania wiceminister administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński poinformował, że w bieżącym roku na działalność kulturalną organizacji łemkowskich resort przekaże 1,4 mln zł.

Wymieniał dziedziny, w których ministerstwo wspiera Łemków: kształcenie nauczycieli języka, wydawanie łemkowskich czasopism, imprezy kulturalne, wymiana tablic na dwujęzyczne w gminach zamieszkanych przez Łemków.

Przedstawicielka MEN zwróciła uwagę, że problem z opracowaniem podręczników w języku łemkowskim wynika także z braku partnerów, którzy zgłosiliby ministerstwu propozycje ćwiczeń dydaktycznych i podstawy programowej.

Według danych ze spisu powszechnego z 2002 r. narodowość łemkowską zadeklarowało ok. 5,8 tys. obywateli RP, najwięcej w woj. dolnośląskim, małopolskim i lubuskim.

Polski system oświaty umożliwia naukę języka łemkowskiego, tak jak języków innych mniejszości. W roku szkolnym 2010/11 języka łemkowskiego - jako ojczystego - uczyło się 288 uczniów w 39 szkołach.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.