Mobilny przewodnik ułatwi zwiedzanie kieleckich rezerwatów

- Kielecki Geopark, opiekujący się kieleckimi rezerwatami przyrody pracuje nad aplikacją na smartfony ułatwiająca zwiedzanie kieleckich kamieniołomów i punktów widokowych. Mobilny przewodnik ma być gotowy przed wakacjami.
Mobilny przewodnik ułatwi zwiedzanie kieleckich rezerwatów

Jak powiedział Witold Wesołowski z kieleckiego Geoparku, tworzona właśnie aplikacja, będzie w pełni współpracowała z funkcjami smartfonów czy tabletów takimi jak nawigacja satelitarna GPS czy aparat fotograficzny.

"Mobilny przewodnik będzie lokalizował zwiedzającego i w zależności od miejsca, w którym przebywa, na wyświetlaczu będą się prezentowały informacje dotyczące atrakcji jakie znajdują się w zasięgu jego wzroku" - wyjaśnił.

Aplikacja ma być przewodnikiem m.in. po kamieniołomach, które w Kielcach posiadają status rezerwatów przyrody oraz Centrum Geoedukacji na Wietrzni. "Chcemy aby była to propozycja przede wszystkim dla turystów indywidualnych. Wiemy, że jest duże oczekiwanie ze strony wielu osób na takie technologiczne rozwiązanie" - powiedział Wesołowski.

Ciekawą propozycją ma być połączenie technologii GPS i aparatu fotograficznego w telefonie, która będzie szczególnie przydatna w punktach widokowych. Wystarczy, że użytkownik aplikacji skieruje obiektyw aparatu np. na oddalony o wiele kilometrów szczyt, a po chwili na wyświetlaczu zobaczy najważniejsze informacje o nim.

Aplikacja ma zachować swoje właściwości także we wnętrzach Centrum Geoedukacji, gdzie nie dociera sygnał GPS. Tam zainstalowane będą specjalne czujniki wykorzystujące technologię Bluetooth. W zależności od miejsca turysta dostanie konkretne informacje dedykowane określonym atrakcjom.

Aplikacja w wersji testowej będzie gotowa w maju lub czerwcu. "Chcemy pod każdym względem dopracować ten program, zdajemy sobie sprawę, że każdy błąd może powodować zniechęcenie użytkowników i odwrócenie się ich od naszego pomysłu" - powiedział Wesołowski.

Aplikacja będzie stworzona na dwa najpopularniejsze systemy operacyjne smartfonów i tabletów - Android oraz iOS. W trakcie użytkowania będzie wymagała dostępu do internetu.

Geopark Kielce powstał w 2003 roku i zajmuje się głównie promocją największych walorów przyrodniczych miasta, a w szczególności rezerwatów geologicznych działających na terenie Kielc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE