PARTNER PORTALU
 • BGK

MON: W 2020 roku w Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej ZOBACZ PROJEKT

 • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 07:59
MON: W 2020 roku w Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej ZOBACZ PROJEKT
Zgodnie z zapowiedziami resortu obrony, placówka miałaby zostać otwarta w 2020 r., czyli w 100-lecie zwycięskiej batalii (fot. twitter.com Elżbieta Radwan)

Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina oraz Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej podpisali w poniedziałek (14.08) list intencyjny w sprawie budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Muzeum miało by być gotowe w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 

• Muzeum Bitwy Warszawskiej miałoby być otwarte w 100 rocznicę batalii, czyli w 2020 roku. 

• List intencyjny w sprawie budowy placówki podpisała m.in. Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. 

• Uroczystość z udziałem szefa MON odbywała się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, przypadającego na 15 sierpnia.

Zgodnie z zapowiedziami resortu obrony, placówka miałaby zostać otwarta w 2020 r., czyli w 100-lecie zwycięskiej batalii. Bitwa Warszawska rozegrała się na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. Była to decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

– Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił z kolei sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Zgodnie z zapowiedziami, Muzeum Bitwy Warszawskiej miałoby być filią Muzeum Wojska Polskiego.

Poniedziałkowe uroczystość z udziałem szefa MON odbywała się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, przypadającego na 15 sierpnia. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

- Bez Bitwy Warszawskiej nie byłoby Polski, nie byłoby Europy. Dla nas, żyjących w XXI wieku, ta bitwa jest najważniejszą. Z tej ofiary wyrosło wielkie zwycięstwo (...) coś, co nie przemijać będzie już w dziejach świata, bo ta bitwa, chociaż nazwana 18. bitwą decydującą o losach świata, dla nas, dla żyjących w XXI wieku, jest bitwą najważniejszą. Bez niej nie byłoby Polski, bez niej nie byłoby Europy, bez niej sowieckie zło, cywilizacja śmierci zalałaby już cały świat - mówił szef MON Antoni Macierewicz w podwarszawskim Ossowie. 

Podkreślił też rolę ks. Skorupki, który jako duchowny katolicki zaangażował się w walkę o wolną ojczyznę. Mówiąc o miejscu, gdzie zginął i gdzie obecnie stoi krzyż, szef MON podkreślił, że uczestnicy uroczystości stoją pod Golgotą ks. Skorupki, ale też pod jego wielkim zwycięstwem.×
KOMENTARZE (3)

 • diabełdiabła, 2017-08-20 07:05:58

  Do: "qwasyx" i "pytanie". Odpowiedź: Ubliżacie Marszałkowi Piłsudskiemu oraz tym wszystkim żołnierzom i ochotnikom, którzy URATOWALI EUROPĘ przed nawałą bolszewicką i jeszcze do tego śmiecie zarzucać PiS-owi, że ma "mocodawców" w Moskwie. Swoich mocodawców w Moskwie, ...Berlinie i Brukseli ma Donald Tusk, Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru. Za pisanie takich głupot, będziecie się smażyć w piekle.  rozwiń
 • qwasyx, 2017-08-18 08:18:23

  MON buduje muzeum dla wichrzycieli ktorych partykularne interesy pchnely tysiace idealistow (mieso armatnie) w ramiona smierci BRAWO
 • pytanie, 2017-08-16 07:18:07

  Totalitarny PiS buduje muzeum przeciw swoim mocodawcom z Moskwy ?