PARTNER PORTALU
  • BGK

Monitoring na terenie Swarzędza

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    30 stycznia 2012 - 10:08
Monitoring na terenie Swarzędza

Rozstrzygnięto przetarg na świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia w budynku przy ul. Rynek 1 oraz obserwacji systemu monitoringu wizyjnego miasta Swarzędza w systemie całodobowym.
Jak potwierdzają policjanci ze Swarzędza, monitoring jest idealnym odstraszaczem dla potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła Grupa Hunters Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Wielkopolskim. Usługa będzie polegać na ochronie budynku Urzędu Miasta przed włamaniem, kradzieżą i podejmowaniu interwencji wobec osób zakłócających porządek na terenie budynku. Pracownicy ochrony będą musieli między innymi zwracać uwagę na podejrzane torby i pozostawione paczki na strzeżonym terenie oraz reagować w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.

Do zadań pracowników ochrony należy też zamykanie i otwieranie budynku, wypuszczanie i wpuszczanie po godzinach pracy urzędu osób, które są upoważnione do przebywania na terenie nieruchomości oraz prowadzenie ewidencji osób przebywających na terenie obiektu po godzinie 20:00. Do innych obowiązków – całodobowa obserwacja obrazu z systemu monitoringu wizyjnego miasta Swarzędza oraz niezwłoczne powiadamianie przełożonych, administratora budynku, Policji oraz innych służb o zagrożeniach, zdarzeniach i przestępstwach zaobserwowanych w systemie.

„Monitoring to doskonałe narzędzie wspomagające pracę policji” – mówi Karol Łuszczek, rzecznik swarzędzkiej policji. Policjanci dzięki kamerom nie tylko mogą szybko i skutecznie reagować na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, ale jest to również materiał poglądowy, za pomocą którego można udowodnić winę sprawcy przestępstwa. Monitoring służy funkcjonariuszom policji również do ujawniania wcześniej zaistniałych zdarzeń i sprawców tych zdarzeń. Policjanci korzystają z monitoringu na bieżąco, jest on narzędziem pracy dla dyżurnego jednostki, który ma podgląd części miasta i wie, gdzie dochodzi do łamania prawa. Dzięki temu może szybko interweniować, wysyłając patrol w określone miejsce.

Monitoring jest również idealnym odstraszaczem dla potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń. Spełnia funkcję prewencyjną. Im więcej miejsc objętych monitoringiem, tym mniej zdarzeń w danym rejonie. „Odnotowujemy kilkadziesiąt przypadków ustalenia sprawców, wykroczeń i przestępstw przy pomocy monitoringu. Najczęściej są to przypadki dewastacji mienia publicznego i prywatnego, wszelkiego rodzaju uszkodzenia, kradzieże mienia i samochodów, jak również sprawcy wypadków i kolizji drogowych. Policjanci na wszelkiego rodzaju zgłoszenia reagują natychmiast.

Funkcjonariusze policji ze Swarzędza mają jeden z najlepszych wskaźników w powiecie poznańskim (czas reakcji policji liczony od zgłoszenia interwencji). Monitoring swym zasięgiem powinien obejmować więc jak największy obszar naszego miasta i gminy. Kamer powinno przybywać i powinny być umieszczane w częściach miasta o jak największym zagrożeniu przestępczością, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym mieszkańcom” – podsumowuje Karol Łuszczek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.