Możliwe są dalsze wzrosty stanów wody

- Wszędzie tam, gdzie ludzie ucierpieli z powodu ulewnych deszczów, będzie świadczona pomoc - powiedział na dzisiejszej porannej konferencji o sytuacji w kraju Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.
Możliwe są dalsze wzrosty stanów wody

***Aktualizowana***

- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach. Na szczęście tym razem też byliśmy przygotowani do niesienia pomocy. Już szacujemy straty i szybko wypłacamy zasiłki potrzebującym. Najbardziej poważna sytuacja jest w Głuchołazach - dodał szef resortu administracji i cyfryzacji.

Minister zaznaczył, że nadal szacowane są straty po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle, a zasiłki na pierwsze potrzeby wypłacane. - Służby wojewodów mają duże doświadczenie w szacowaniu strat i szybkim określaniu, jak wysoka powinna być pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb poszkodowanych podtopieniami - zapewnił Trzaskowski. I dodał: - Poważne są straty w infrastrukturze. Jak wielkie, często jeszcze nie wiadomo, bo woda jeszcze nie zeszła. Trzeba będzie w pilnym trybie naprawiać wały. W sumie chodzi o pomoc idącą w dziesiątki milionów złotych.

W czwartek (29 maja) w południowej części kraju wystąpią duże opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na południowym wschodzie Lubelszczyzny - miejscami również burze (lokalnie z gradem).

Przewidywana jest suma opadów od 10 mm w centrum kraju do 30 mm na południu Polski. W rejonach burz spodziewane są również porywy wiatru - do 65 km/h. W nocy na południowym wschodzie - możliwe burze i zanikające opady deszczu. W piątek miejscami przelotny deszcz.

W zlewniach dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie) możliwe są dalsze wzrosty stanów wody. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach: Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

W pozostałych zlewniach - możliwe lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. W miejscach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, notowane są gwałtowne wzrosty stanów wód.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale monitoruje sytuacje na rzekach. Monitorowane zbiorniki retencyjne w większości pracują w normalnym trybie eksploatacji i posiadają rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej.

Aktualnie (stan na godz. 7.30) obowiązują następujące ostrzeżenia IMGW:

- 4 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych, lokalnie stanów ostrzegawczych w zlewniach dopływów środkowej Odry na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;

- 3 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów stanów wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych lub okołoalarmowych na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego;

- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnych burz z gradem (opadom towarzyszyć będą burze oraz wiatr w porywach do 75 km/h, prognozowana wysokość opadów od 20 do 30 mm, miejscami do 60 mm) na terenie województwa dolnośląskiego;

- 4 ostrzeżenie meteorologiczne 1.stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i burz z gradem na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie ministrze Trzaszkowski kłamstwa nie powtarzaj
i mądrzejszych od siebie: P.A.N i Premiera nie obrażaj.
Uzasadnienie otrzymałeś, a teraz pomyśl co napisałeś,
zaś zawartość pisma potwierdza, że wątpisz w mądrego
co wynika z Pana wypowiedzi, że grasz cynika cwanego:
.../> a kto prawdy nie wyznaje, to Premierowi co pozostaje??
Kłamstwo głosisz i wstyd mądrym Polakom przynosisz,
region Lubelszczyzna nie istnieje,a Pan kiedy zmądrzeje?
Chełmianin N- cenzorek działa, a Premier też zadziała!!

rozwiń

MRsd,, 2014-05-30 11:26:19 odpowiedz

Do Zypek_Kapen_de_Vahaz: Waść się chyba szaleju nażarł. Pytasz co robiłem. Odpowiem. Głosowałem na HGW i to był błąd. Jeżdżąc po Warszawie dokładnie zacząłem się przyglądać na co i w jaki sposób wydawane są nasze, warszawiaków pieniądze.

JodekMordka, 2014-05-23 08:38:08 odpowiedz

Do JodekMordka:
Myl Pan dalej ratusz rządem i budżet na budowę dróg krajowych (Trasa AK), a później jeszcze zaprotestuj przeciw wycince drzew w międzywalu. Odpowiedzialności za kraj Pan się domagasz, a co Pan zrobiłeś - te maila poszły kiedy? Jak już na walizkach Pan siedziałeś?
... rozwiń

Zypek_Kapen_de_Vahaz, 2014-05-22 11:51:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE