PARTNER PORTALU
  • BGK

Można oglądać "Złoty wiek Pomorza"

  • PAP    18 listopada 2011 - 19:50

Obrazy, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne związane z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów można oglądać w Szczecinie. W piątek otwarto w Muzeum Narodowym stałą wystawę "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku".
Jak poinformowała kurator wystawy, Monika Frankowska-Makała, jednym z najcenniejszych prezentowanych obiektów jest "Portret Filipa I" pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 r. Do ciekawych eksponatów prezentowanych na wystawie należy także "Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego". Jest to siedmiometrowej długości obraz Corneliusa Crommeny'ego z 1598 r., na którym przedstawiono sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów.

Na wystawie znalazł się też wypożyczony z katedry w Merseburgu "Portret księcia Franciszka I na marach". Książe przedstawiony jest na obrazie w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie. Wydobyte one zostały po II wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku.

Większość eksponatów należy do szczecińskiego muzeum, prezentowane były wcześniej na wystawie "Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego".

W trakcie przygotowań do nowej wystawy zabytki poddano gruntownej konserwacji, przeprowadzono również ich rekonstrukcję. Wystawa zyskała nową oprawę, pojawiło się nowe oświetlenie i gabloty wystawiennicze. Zmienił się sposób ekspozycji obiektów.

Oglądający wystawę mogą korzystać z audioprzewodników w języku polskim, niemieckim i angielskim. Najmłodsi goście mogą ją oglądać korzystając ze specjalnie przygotowanych książeczek z zadaniami. Ich rozwiązania znajdują się na wystawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.