PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA rozpoczyna prace nad mapą zagrożeń

  • PAP/AT    12 stycznia 2016 - 18:35
MSWiA rozpoczyna prace nad mapą zagrożeń
Mapa ma służyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie (fot.msw.gov.pl/KWP Białystok)

• 13 stycznia zostanie podpisane pismo ws. rozpoczęcia pracy nad tworzeniem mapy zagrożeń.
• Policja przedstawi statystki dotyczące przestępstw.
• Mapa ma uwzględniać m.in. przestępstwa pospolite i kryminalne.
Rozpoczynają się prace nad tworzeniem tzw. mapy zagrożeń, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa - poinformował we wtorek w Białymstoku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

Zieliński, który w Białymstoku wziął udział w uroczystości powołania insp. Daniela Kołnierowicza na nowego komendanta podlaskiej policji, powiedział, że w 13 stycznia zostanie podpisane pismo, dzięki któremu będzie możliwe rozpoczęcie pracy nad tworzeniem takiej mapy.

Mówił, że będzie to "intensywna praca struktur policji i ministerstwa a także samorządu, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które chcą się do tego włączyć".

W ramach tworzenia tej mapy mają - jak mówił Zieliński - odbywać się spotkania w całej Polsce, podczas których policja będzie przedstawiała swoje statystki dotyczące przestępstw, a np. członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy będą mówili, co wiedzą o zagrożeniach w swojej okolicy. Dzięki temu - jak dodał - mapa będzie pełniejsza.

Zieliński już wcześniej mówił, że mapa ma posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak podał, z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. Na konferencji powiedział, że nie chodzi, aby otwierać je wszystkie ponownie, ale właśnie na podstawie mapy określić czy w danym miejscu jest potrzebny posterunek, czy nie. "To nie będzie mechaniczne, to będzie wynikało z profesjonalnie sporządzonej mapy zagrożeń" - zaznaczył.

Dodał, że taka mapa ma uwzględniać m.in. przestępstwa pospolite, kryminalne, ale też przestępczość wysokozorganizowaną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówił, że statystyki policyjne będą odczytywane "krytycznie", żeby - jak wyjaśnił - "wiedzieć jak naprawdę jest, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i co powinniśmy zrobić, żeby było lepiej".

Pytany, kiedy mapa będzie gotowa, powiedział, że jego zdaniem prace powinny potrwać kwartał.

Główny komendant policji insp. Zbigniew Maj mówił, że kwestia budowy bezpieczeństwa w terenie, w powiatach i miastach jest "zagadnieniem kilkuwarstwowym". Wymienił tu m.in. przeszkolenie policjantów, współpracę z samorządami, ale też debatę społeczną, która ma pokazać, jak społeczeństwo odbiera pracę policji i jak widzi zagrożenia.

Pytany przez dziennikarzy szef policji przypomniał założenia planowanych zmian w KGP. "Struktury tej komendy nie są przeze mnie akceptowalne. Jestem za specjalizacją, taką prawdziwą, czyli jak w medycynie, bo lekarz nie jest od wszystkiego (). Policjant również nie będzie od wszystkiego, będzie wyspecjalizowanym policjantem" - mówił Maj.

Podawał przykład takich struktur w komendzie, nazywając je biurami-molochami, jak biuro służby kryminalnej, które ma dyrektora, sześciu jego zastępców, 22 wydziały i zatrudnionych ok. pół tysiąca osób. "To jednostka ciut mniejsza niż komenda miejska w Białymstoku" - powiedział.

Nowy komendant podlaskiej policji Daniel Kołnierowicz zastąpił we wtorek na tym stanowisku nadinsp. Sławomira Mierzwę, który kilka tygodni temu złożył rezygnację. Kołnierowicz pełnił dotychczas funkcję komendanta powiatowego policji w Augustowie (Podlaskie).

Zieliński mówił, że Kołnierowicz ma ponad 20-letnie doświadczenie pracy w policji, głównie w pionie prewencji, w zakresie ruchu drogowego. Zdaniem wiceministra, doświadczenie i wykształcenie Kołnierowicza "daje gwarancję dobrego kierowania garnizonem policji w województwie podlaskim".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.