PARTNER PORTALU
  • BGK

Multimedialna opowieść o stosowaniu szkła

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 10:24
Multimedialna opowieść o stosowaniu szkła

Multimedialną opowieść o stosowaniu szkła w średniowieczu przygotowało na sobotni wieczór Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Dzięki technologii mappingu 3D fasada jednego z budynków w rynku zamieni się w kilkunastometrowy witraż.

„Chcemy przybliżyć widzom szklaną produkcję w średniowieczu, w tym chyba najbardziej charakterystyczny jej element, czyli witraże. Powierzchnia projekcji obejmie frontową i boczną elewację zabytkowej części budynku centrum” – powiedział w piątek Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła.

Przypomniał, że w lipcu odbyła się pierwsza część widowiska o historii szkła. „Poprzedni odcinek odnosił się do znaczenia szkła w starożytnych cywilizacjach i mówił o obsydianie, szkle występującym w przyrodzie. Premierę kolejnej opowieści zaplanowaliśmy na koniec września” – poinformował Iwaniec.

Pierwszy odcinek opowieści w technologii mappingu 3D obejrzało kilka tysięcy osób.

Przed i po pokazie multimedialnym w sobotni wieczór na dziedzińcu centrum usłyszeć będzie można muzykę klubową, a w pracowni głównej centrum umiejętności formowania szkła zaprezentuje jeden z podkarpackich hutników, Henryk Rysz. Po pokazie odbędzie się koncert saksofonowy.

W skład działającego od czerwca Centrum Dziedzictwa Szkła wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Każdy zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice – zwane szklanym zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego i pracowni artystycznego wyrobu szkła. Niektóre z firm, np. Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.