PARTNER PORTALU
  • BGK

Multimedialna wystawa śladami pisarza

  • PAP    4 października 2012 - 18:42
Multimedialna wystawa śladami pisarza

Interaktywne podróże śladami noblisty czekają na odwiedzających Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie), gdzie otwarto w czwartek multimedialną wystawę biograficzno-literacką poświęconą jego twórczości. Pałac, w którym mieści się muzeum należał do pisarza.
Jak informuje Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, nowa, stała ekspozycja jest realizacją kilku zagadnień.

Pierwsze z nich dotyczy obchodów jubileuszu 25-lecia pracy literackiej, którego centralnym punktem było ofiarowanie Henrykowi Sienkiewiczowi majątku pod Kielcami - czyli pałacyku w Oblęgorku, gdzie mieści się obecnie muzeum.

W tej części wystawy odwiedzający zobaczą między innymi zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, a także księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka.

Wśród przedmiotów zaprezentowane zostały między innymi złote pióro oraz spinki do krawata z antyczną monetą przedstawiająca Nerona. Te przedmioty to niektóre z prezentów, jakie otrzymał noblista podczas swego jubileuszu. Zwiedzający wysłuchają także przemówienia, które Sienkiewicz wygłosił podczas ceremonii przekazania majątku w Oblęgorku.

Odrębna część wystawy opowiada o światowej sławie pisarza. Zaprezentowane zostały na niej m.in. dzieła Sienkiewicza w przekładzie na różne, często egzotyczne języki. Pozostała część ekspozycji poświęcona jest pozaliterackiej działalności Henryka Sienkiewicza, który zajmował się także działalnością dobroczynną i społeczną.

Podczas wystawy można obejrzeć także unikatowe zdjęcia z dwóch pogrzebów pisarza - w szwajcarskim Vevey w 1916 roku zaraz po śmierci pisarza, oraz ponownego pochówku, który odbył się już w październiku 1924 roku w Polsce.

Na wystawie zastosowano wszelkie możliwe techniki multimedialne. "Gramy światłem, dźwiękiem, muzyką. Tu zaangażowane są wszystkie zmysły" - powiedziała Agnieszka Masny z Muzeum Narodowego w Kielcach. Zwiedzający mają także możliwość samodzielnego "odkrycia" pamiątek przywiezionych przez pisarza z zagranicznych wojaży, które zostały ukryte za "tajemnymi drzwiami".

Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem zostały przekazane Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano szeregiem zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.