PARTNER PORTALU
  • BGK

Murale na gdańskich blokach

  • PAP    3 lipca 2010 - 12:34

"Wolność w czasach kryzysu" - to hasło II Europejskiego Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego Monumental Art w Gdańsku. Pięć murali na ten temat na ścianach bloków z wielkiej płyty na Zaspie tworzą artyści z Chin, Niemiec, Włoch i Polski.
Kurator przedsięwzięcia, gdański malarz, Piotr Szwabe powiedział, że "ideą festiwalu jest stworzenie na ścianach wieżowców na gdańskiej Zaspie największej w Europie, a może i na świecie kolekcji malarstwa wielkoformatowego".

Poinformował, że łącznie z pięcioma muralami, które powstaną w lipcu, w skład kolekcji będą wchodziły 24 wielkoformatowe dzieła, o łącznej powierzchni 6 tys. m.kw.

W tym roku murale powstają na blokach 4-6 piętrowych, w ub. roku artyści malowali na 10 piętrowych.

Szwabe przyznał, że trudno jest znaleźć artystów gotowych pracować na wysokości, "bo do tego trzeba mieć predyspozycje i doświadczenie".

W tym roku w festiwalu uczestniczą Pan LiPing (Chiny), Edeltraut Rath i Jub M"enster (Niemcy), Jacopo Ceccarelli (Włochy), oraz Ryszard Niedzielski i Tomasz Bielak (Polska).

Festiwal ma być imprezą cykliczną do roku 2016. Jest jednym z wydarzeń towarzyszących kandydaturze Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poza wymiarem międzynarodowym jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką.

Szwabe podkreślił, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat Gdańsk stał się stolicą polskiego muralu. - To tutaj zaczęły powstawać pierwsze tego typu prace i to tu tworzy mocna grupa artystów związanych z tym zjawiskiem - dodał.

Jednym z nich jest Rafał Roskowiński, absolwent gdańskiej ASP, który w latach 90. powołał do życia Pracownię Muralu. Z jej inspiracji powstało kilkanaście murali malowanych między innymi przez Jimiego Torturo, Tomasza Bielaka, Tomasza Zabrockiego, Krzysztofa Wróblewskiego czy Rafała Ewertowskiego.

Piotr Szwabe jest autorem ogromnego portretu Lecha Wałęsy, który powstał na bloku na Zaspie, w którym kiedyś mieszkał lider Solidarności

Gdańskie osiedle Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.

Wernisaż wielkoformatowych obrazów - 16 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.