PARTNER PORTALU
  • BGK

Murowana Goślina. Do nowego lokalu przeprowadzi się pierwsza z poszkodowanych rodzin

  • PAP    29 stycznia 2018 - 13:36
Murowana Goślina. Do nowego lokalu przeprowadzi się pierwsza z poszkodowanych rodzin
(fot. Shutterstock.com)

Prawdopodobnie już w środę do nowego lokalu przeprowadzi się pierwsza z trzech najbardziej poszkodowanych rodzin, które w wyniku pożaru gazociągu w Murowanej Goślinie (wielkopolskie) straciły domy. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin.
W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie (wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie powiedziała PAP w poniedziałek, że najpilniejsze potrzeby materialne, jakie wskazywały poszkodowane rodziny, zostały już zabezpieczone.

"W tej chwili mamy już zebrane wszystkie rzeczy i przedmioty, o które prosiły rodziny w pierwszej kolejności. Wiemy jednak, że będziemy tworzyć także kolejne, nowe listy potrzeb, ale za ok. 2-3 dni, kiedy rodziny będą już w nowym miejscu będą też wiedziały, czego im jeszcze może potrzebować, jak należy te mieszkania wyposażyć" - mówiła.

Jak dodała, obecnie nadal trwa poszukiwanie nowych lokali i mieszkań dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin.

"Pierwsza rodzina do nowego lokali wprowadzi się najprawdopodobniej już w środę; wstępnie zaakceptowali to miejsce. My do tego czasu będzie jeszcze sprawdzać czy potrzebują tam jakiegoś dodatkowego sprzętu, wyposażenia. Nadal poszukujemy także dogodnego miejsca dla starszego małżeństwa - to ludzie po 70., mamy dla nich wstępnie mieszkanie na parterze, jutro będą ten lokal oglądali" - powiedziała Paluszkiewicz.

Podkreśliła, że Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie robi wszystko, by poszkodowanym rodzinom pomóc i jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby, a w nowych miejscach zapewnić im takie warunki, jakich potrzebują. Paluszkiewicz dodała, że mieszkańcy Murowanej Gośliny nadal są w szoku po ostatnich wydarzeniach, a poszkodowani są w kiepskim stanie psychicznym.

Do najbardziej poszkodowanych rodzin także w poniedziałek jeszcze ma dotrzeć dodatkowa pomoc rządowa. Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział w niedzielę PAP, że otrzymał informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zwiększeniu rządowej pomocy doraźnej dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin do kwoty po 20 tys. zł.

W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał 108 tys. zł na zasiłki do 6 tys. zł dla rodzin, których domy uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Także w piątek Gaz-System przekazał po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz trzech rodzin, które potraciły domy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.