PARTNER PORTALU
  • BGK

Murowana Goślina. W piątek początek rozbiórki spalonych budynków

  • PAP/AK    1 lutego 2018 - 13:38
Murowana Goślina. W piątek początek rozbiórki spalonych budynków
(fot. Shuttetrstock.com)

W piątek rozpocznie się rozbiórka budynków zniszczonych w wyniku ubiegłotygodniowego pożaru w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). W okolicy, w której doszło do wybuchu gazociągu, ze względów bezpieczeństwa wycinane są także nadpalone drzewa.
W ubiegłym tygodniu w nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie powiedziała PAP, że rozbiórka zniszczonych w wyniku pożaru domów i budynku gospodarczego rozpocznie się w piątek.

"Dziś jeszcze czekamy na ostatnią ekspertyzę, ale jutro chcemy już rozpocząć wyburzanie przede wszystkim szczytów domów i kominów, bo to one teraz stanowią największe zagrożenie. Szczególnie że w najbliższym czasie będziemy już otwierać ten teren" - wyjaśniła.

Jak dodała, ze względów bezpieczeństwa w okolicy, w której doszło do wybuchu gazociągu, trwa także wycinka nadpalonych drzew.

Paluszkiewicz zaznaczyła także, że trzem najbardziej poszkodowanym rodzinom zostały już przydzielone nowe lokale; są to dwa mieszkania i dom. Jedna z rodzin odebrała już klucze do nowego lokalu i jeszcze w czwartek ma zacząć się tam wprowadzać.

"Jedna z tych rodzin nadal się zastanawia, czy nie będzie jednak próbować odbudowywać domu. Jeżeli ten odcinek gazociągu będzie całkowicie naprawiony, to oni znajdują się od niego w takiej odległości, że odbudowa byłaby możliwa i powinni być bezpieczni" - mówiła.

"Problem może być jednak np. w przypadku domu i gospodarstwa, które znajdowało się najbliżej wybuchu. Te budynki zostały wybudowane jeszcze zanim pojawił się tam gazociąg - obecnie ze względu na normy bezpieczeństwa, w tym miejscu właściciele nie uzyskaliby już zgody na odbudowę. Obecnie nie wiadomo jeszcze, jakie kryteria będzie brał pod uwagę Gaz-System przy szacowaniu strat i wypłacie odszkodowań" - dodała.

W Murowanej Goślinie przez dwa ostatnie dni przeprowadzane były testy gazociągu, oraz tzw. kontrolowane upusty gazu. Paluszkiewicz poinformowała, że "testy zakończyły się ok. godz. 3 w nocy i obecnie gaz jest już prowadzony gazociągiem".

Ośrodek Pomocy Społecznej udostępnił także nowe, uaktualnione listy potrzeb poszkodowanych rodzin. Znajdują się na nich m.in. środki czystości, garnki i obrusy.

"Rano otrzymałam informację, że dla poszkodowanych zostały wysłane też paczki z Irlandii, łącznie 105 kilogramów pomocy. Tam zbiórkę zorganizowali bliscy jednej z poszkodowanych rodzin. Zbiórka prowadzona jest także m.in. w szkole w pobliskim Bolechowie, ale w pomoc włączyły się także prywatne firmy i przedsiębiorstwa. Mamy też sygnały o zbiórkach pieniędzy na imprezach karnawałowych, w planach są także koncerty charytatywne" - mówiła Paluszkiewicz.

Sprawą awarii gazociągu i pożaru w Murowanej Goślinie zajmuje się prokuratura. Śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Rejonową Poznań-Stare Miasto prowadzone jest w kierunku "sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów łatwopalnych". Za ten czyn przewidziana jest kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.