PARTNER PORTALU
 • BGK

Muzealne atrakcje nocą

 • PAP    18 maja 2012 - 09:17

Prezentacja dokumentów SB o inwigilowaniu piłkarzy – w Warszawie, lekcja historii na basenie we Wrocławiu oraz obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę w Potarzycy. To niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotnią Noc Muzeów w Polsce.
Jak się przewiduje, tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek – 204 – otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.

W Noc Muzeów zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej. Propozycja IPN dla zwiedzających to np., w związku ze zbliżającym się Euro 2012, prezentowanie – w głównej siedzibie Instytutu przy ul. Towarowej – dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.

Chodzi nie tylko o tzw. zabezpieczanie meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji. Także o inwigilację – np. akta o kryptonimie „Mexico”, dotyczące pobytu polskiej drużyny na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 r. Będzie można zobaczyć także fotografie z meczu piłkarskiego Lechia – Juventus, rozegranego w 1983 r. w Gdańsku, na którym był Lech Wałęsa.

Wrocławianie w Noc Muzeów będą mogli m.in. skorzystać z nietypowej lekcji historii, która odbędzie się na basenie. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, wraz z Teatrakcją, przygotował spektakl „Wielki PLUSSSK!”, poświęcony wrocławskiemu sportowcowi Markowi Petrusowi, który 59 lat temu ustanowił rekord świata w pływaniu.

W Potarzycy (Wielkopolska) Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka zaproponuje publiczności obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę. „Na sobotni wieczór i noc zapowiadana jest czysta, księżycowa pogoda, która umożliwi gościom oglądanie Saturna i Marsa. Poszukamy również obiektów mgławicowych i galaktyk” – zachęcają organizatorzy.

Niebo w planetarium w Potarzycy podzielono na 24 obszary, a projektor wyświetla 6 tys. gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.

<!-- pagebreak //-->KOMENTARZE (5)

 • Kotlet, 2012-05-20 21:51:54

  Dla mnie to istna noc polarna! Niestety!
 • lala, 2012-05-18 17:15:34

  jak to? i tak nic nie dali znac, ze cos takiego bedzie mialo miejsce
 • Korona, 2012-05-18 15:47:10

  Byłem tam.Widziałem.Dzięki!