Muzealny wehikuł czasu w Rzeszowie

Warsztaty ceramiki, poszukiwanie skarbów, budowanie makiety starego Rzeszowa znajdą się w programie wakacyjnej akcji dla dzieci i ich rodziców „Muzealny wehikuł czasu”, która ruszy w sobotę w Rzeszowie.
Muzealny wehikuł czasu w Rzeszowie
Organizatorami przedsięwzięcia jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i Stowarzyszenie Historyczna Polska.

Akcję rozpocznie w sobotę w południe piknik z okazji Dnia Ojca „Tata, muzeum i ja”. Uczestnicy będą mogli wysłuchać pogadanki „Jak Rzeszów budowano” o zabytkowych budowlach miasta, które wzniesiono na przełomie XIX i XX stulecia, zapoznają się ze średniowiecznymi drukami, zaprojektują własny inicjał, w ramach konkursu spróbują zbudować z cegieł mur, ułożyć z puzzli herb Rzeszowa.

Kolejne spotkania w ramach „Muzealnego wehikułu czasu” odbywać się będą w każdą niedzielę wakacji. W tym czasie zaplanowano m.in. warsztaty ceramiki „Nie święci garnki lepią...”, w czasie których dzieci poznają historię garncarstwa pradziejowego wykonają też własne naczynia, figurki, i ozdoby z gliny, warsztaty „Zostań szlachcicem, zostań damą”, na których poznają historię i elementy stroju szlacheckiego od XVI do pocz. XX w., czy warsztaty fotograficzne, na których z kartonu zbudują pierwowzór aparatu fotograficznego „camera obscura”.

W programie akcji wakacyjnej znajdą się też pikniki historyczne: „W średniowiecznym mieście” i „Rozmaitości historyczne”, piknik militarny czy spotkanie ze średniowieczną Japonią.

Organizatorzy przewidzieli też cykl warsztatów tygodniowych, w ramach których najmłodsi i ich rodzice poznają kulturę i styl życia człowieka w epoce kamienia, wypróbują samodzielnie narzędzia krzemienne, zapoznają się z różnego rodzaju ozdobami, takimi jak: szpile, zapinki, paciorki, poznają też sytuację polityczno-kulturową Cesarstwa Rzymskiego i terenów barbarzyńskiej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem ziem Polski południowo-wschodniej, poszukają zaginionych skarbów w dawnych budynkach klasztoru pijarów, a obecnie Muzeum Okręgowego i spróbują swoich sił w odnawianiu starych obrazów i ram
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE