PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Auschwitz odwiedziło w tym roku już 1,5 mln osób

  • PAP/MN    19 września 2017 - 13:38
Muzeum Auschwitz odwiedziło w tym roku już 1,5 mln osób
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. (fot. pixabay)

Ponad 1,5 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz – podała we wtorek (19 września) placówka.
• Zdaniem wicedyrektora muzeum Andrzeja Kacorzyka liczba ta została osiągnięta w podobnym czasie, jak w ubiegłym roku, który był rekordowy pod względem frekwencji.

• Wysoka frekwencja niesie za sobą wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom.

• Odwiedzający muzeum indywidualnie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 10 do 16 mogą zobaczyć były Auschwitz I wyłącznie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem.

"Wszystko wskazuje, że w tym roku Miejsce Pamięci zwiedzi podobna liczba osób, co w rekordowym pod tym względem 2016 r. - 2,05 mln" - poinformował Kacorzyk.

Zdaniem władz muzeum, niesłabnące zainteresowanie Miejscem Pamięci świadczy o jego ogromnym znaczeniu i wadze symboliki. "Nie rekordy frekwencyjne są jednak ważne, a fakt, że wiele osób z różnych krajów w autentycznej przestrzeni pogłębia wiedzę historyczną" - wielokrotnie podkreślał rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r., a 2 mln w ub.r.

Czytaj też: Rekord turystów w Tatrach

Wysoka frekwencja niesie za sobą wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. Przekłada się to na ograniczenia w liczbie zwiedzających były obóz Auschwitz I. W ciągu godziny może wejść na jego teren ok. 1 tys. osób.

"Zdarza się, że w godzinach przedpołudniowych, zwłaszcza między 10 i 11, mamy nawet 2 tys. próśb o zwiedzanie. Prosimy wówczas, by chętni wybrali inną godzinę, dzień, ewentualnie, by rozpoczęli zwiedzanie od byłego Auschwitz II-Birkenau. Część osób jednak rezygnuje" - dodał wicedyrektor.

Odwiedzający muzeum indywidualnie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 10 do 16 mogą zobaczyć były Auschwitz I wyłącznie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Samodzielnie wejdą na jego teren jedynie poza godzinami szczytu - przed 10 i po 16. Te obostrzenia nie dotyczą terenu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Czytaj tez: Gdański port przyciąga statki. Kwitnie turystyka i handel

Służby prasowe muzeum przypomniały, że w Miejscu Pamięci nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje zakaz palenia tytoniu i e-papierosów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.