PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Dobranocek obchodzi urodziny

  • PAP    22 marca 2011 - 11:00
Muzeum Dobranocek obchodzi urodziny

Koncert dobranockowych piosenek, spotkanie z reżyserem filmów dla dzieci, spektakl teatralny – to atrakcje obchodzonych we wtorek drugich urodzin pierwszego w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Z tej okazji oficjalnie zostanie otwarta nowa siedziba muzeum. W dotychczasowej siedzibie, ze względu na ciągły wzrost liczby eksponatów, zaczęło brakować miejsca. Miasto zdecydowało się więc przenieść muzeum w nowe miejsce, do gmachu Teatru Maska

W nowym lokalu powierzchnia wystawiennicza jest ponad dwa razy większa od poprzednie. Dzięki temu zmieszczą się na niej wszystkie eksponaty, których obecnie jest prawie 3 tys.

Gościem specjalnym urodzinowej imprezy jest Tadeusz Wilkosz – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf, a także twórca ulubionych bohaterów trzech telewizyjnych seriali dla dzieci: „Przygody Misia Colargola”, „Trzy Misie” i „Pingwin Pik-Pok”

Dla zwiedzających przygotowano m.in. spektakl teatralny „Przygody pszczółki Mai” w wykonaniu aktorów Lubelskiego Teatru Hansa Christiana Andersena, projekcje filmowych dobranocek, koncerty piosenek znanych z dobranocek w wykonaniu uczniów rzeszowskich szkół muzycznych.

Ponadto najmłodsi będą mogli skosztować urodzinowego tortu, zwiedzić wystawę „Filmowy Czas”, wziąć udział w zabawach i konkursach z nagrodami. Z okazji urodzin wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek otwarto w Rzeszowie w marcu 2009 roku. Znalazły się w nim oryginalne lalki grające w bajkach oraz przedmioty z wizerunkami bohaterów dobranocek. Kolekcja liczyła wówczas ponad 2 tys. eksponatów i pochodziła z prywatnych zbiorów Wojciecha Jamy, które rok wcześniej przekazał miastu. Jama był także twórcą i pierwszym dyrektorem muzeum.

W muzeum znalazła się kolekcja pamiątek i przedmiotów tematycznie związanych z dobranockami, które prezentowano w telewizji polskiej od lat 60. do 80. XX wieku. Wśród nich oryginalne figurki lalek z filmów, m.in. lalki Misia Uszatka, unikatowe figurki z filmu o misiu Colargolu.

Prezentowane są także folie z kadrami filmów animowanych, m.in. z Reksia, a także zabawki, przytulanki, puzzle, klocki, figurki, bombki na choinkę, książeczki, kalendarze, czasopisma poświęcone ulubionym bohaterom dobranocek takich jak „Jacek i Agatka”, „Żwirek i Muchomorek”, „Gąska Balbinka”, „Bolek i Lolek”, „Piaskowy dziadek”, „Zaczarowany ołówek”, „Krecik”, „Kiwaczek” i „Pszczółka Maja”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.