PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum etnograficzne umożliwi zwiedzanie niewidomym

  • PAP/JL    16 listopada 2015 - 08:15
Muzeum etnograficzne umożliwi zwiedzanie niewidomym
Skansen w Olsztynku przygotuje stałą wystawę dla niewidzących. Fot. Mat. prasowe

Skansen w Olsztynku otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy przeznaczonej dla osób niewidomym i słabowidzących.
Realizacja projektu „Dotknij kultury ludowej” jest możliwa dzięki blisko 80 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę dofinansował też Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

Zwiedzający będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich.

W ramach projektu „Dotknij kultury ludowej” w olsztyneckim muzeum etnograficznym zostanie odtworzone charakterystyczne dla dawnej Warmii wnętrze wiejskiej chałupy z XIX i początku XX wieku. Na wystawie znajdą się repliki ludowych mebli, sprzętów gospodarstwa domowego i przedmiotów codziennego użytku.

- Ekspozycja pomyślana jest w taki sposób, by osoby z dysfunkcją wzroku mogły poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami zwiedzania. Zadowoleni powinni być również wszyscy, którzy nie lubią stosować się do obowiązującej w muzeach zasady, że nie wolno dotykać eksponatów – mówi dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Ewa Wrochna.

Zdaniem dyrektorki na wystawie przeznaczonej do zwiedzania „przez dotyk” znajdą się głównie przedmioty, w których ważny jest detal, np. bogato rzeźbione skrzynie posagowe. Ekspozycja będzie prezentowana w oryginalnej XIX-wiecznej chałupie ze wsi Chojnik na Powiślu. Pełne wyposażenie izby gościnnej, kuchni, komory, bawialni dla dzieci i innych pomieszczeń ma być gotowe do połowy grudnia.

Wystawa będzie miała charakter stały. Dla osób niewidomych i słabowidzących muzeum przygotowuje przewodnik dźwiękowy oraz katalog w alfabecie Braille'a.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.