PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Fabryki ma już 5 lat

  • PAP    28 stycznia 2012 - 11:57
Muzeum Fabryki ma już 5 lat

Muzeum Fabryki w Łodzi, dokumentujące historię zakładów należących do tekstylnego imperium fabrykanta Izraela Poznańskiego, obchodzi piąte urodziny. Dotąd placówkę odwiedziło ponad 170 tysięcy osób.
Z okazji jubileuszu Muzeum przygotowało na weekend specjalne atrakcje dla odwiedzających, m.in. "wystawę demonstrowaną", na której obejrzeć można jak pracują zabytkowe, fabryczne krosna oraz laboratorium badania przędzy - powiedział Anna Mokrosińska z Muzeum Fabryki.

W urodzinowy weekend zaplanowano także pokazy filmów powojennych dokumentujących przemysłową rzeczywistość Łodzi pt. "Florczakowie" i "Niedziela w Łodzi" oraz wystawę retrospektywną plakatów do wydarzeń, które zostały zorganizowane w Muzeum w czasie minionych pięciu lat.

Interaktywne Muzeum Fabryki powstało w zabytkowych, zrewitalizowanych budynkach XIX-wiecznej fabryki w centrum Manufaktura. Ma upamiętniać historię zakładów włókienniczych, znajdujących się niegdyś na tym terenie, od lat dziewiętnastowiecznej świetności, aż po czas PRL, gdy zakłady - już jako "Poltex" - zatrudniały kilkanaście tysięcy osób.

W muzeum można oglądać - także w ruchu - stare maszyny, usłyszeć ich charakterystyczny huk, dotknąć materiałów włókienniczych, obejrzeć filmy, zdjęcia i pamiątki z okresu działalności zakładów. Ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesnej, interaktywnej konwencji przez Mirosława Nizio, współtwórcę koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wśród eksponatów znaleźć można oryginalną cegłę wydobytą z bramy wejściowej i sygnowaną monogramem Poznańskiego czy zegar z portierni. W muzealnej "Pamiątkarni" można też znaleźć nietypowe łódzkie pamiątki.

Muzeum to jednak nie tylko przybliżanie historii Łodzi i fabryki, ale także oferta wystaw czasowych, działań artystycznych i edukacyjnych. Nad salami wystawowymi utworzono nową przestrzeń działań kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych pod nazwą "Fabryka po godzinach".

"Nie chcemy, żeby to była instytucja, która jest tylko świątynią historii i w związku z tym zaczęliśmy prowadzić działalność trochę wykraczającą poza te ramy. Organizujemy zajęcia twórcze w weekend dla rodziców z dziećmi, zajęcia taneczne, pokazy, warsztaty, odczyty. Chcemy, że goście wracali do nas nie tylko po historię, ale także szeroko rozumianą kulturę i edukację artystyczną" - powiedziała Mokrosińska.

Muzeum realizuje także projekt "Drzewa Przeszłości", czyli cykl spotkań i warsztatów dla osób poszukujących łódzkich korzeni - historii miasta, ale i swoich przodków. Współpracuje z festiwalami Flamenco i Carnavalia

Placówka ma także swój internetowy odpowiednik, tzw. Wirtualną Fabrykę, czyli rozbudowaną animację komputerową przedstawiająca cały kompleks pofabrycznych budynków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.