PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Fotografii w Krakowie zamyka się na czas inwestycji

  • PAP/PSZ    3 stycznia 2018 - 12:34
Muzeum Fotografii w Krakowie zamyka się na czas inwestycji
Dyrekcja i administracja oraz pracownie MHF przeniosą się do budynku dawnego dworca głównego PKP. (fot. Mariola Anna S / Shutterstock.com)

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zostało zamknięte na czas realizacji dwóch inwestycji dotyczących przestrzeni wystawienniczej. Tymczasowo zbiory muzeum trafią do magazynów Muzeum Śląskiego w Katowicach.
• Łączny koszt inwestycji ma przekroczyć 50 mln zł.

• Dyrekcja i administracja MHF oraz pracownie konserwatorskie przeprowadzą się do budynku dawnego dworca głównego PKP.

• Do magazynów Muzeum Śląskiego trafi ponad 70 tys. obiektów.

Pozbawione czasowo stałych siedzib muzeum nie chce tracić kontaktu z publicznością, dlatego już za kilka miesięcy w wydzierżawionej od miasta zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej będzie można oglądać ekspozycję stałą poświęconą portretowi.

Najbliższym wyzwaniem będzie jednak skomplikowana pod względem logistycznym przeprowadzka zbiorów. Zapakowanych i przewiezionych będzie musiało zostać ponad 70 tys. obiektów: zdjęć, dokumentów, kliszy, aparatów fotograficznych, kamer, a także księgozbiór. Zbiory mają być ulokowane w magazynach Muzeum Śląskiego.

"To rozwiązanie wydaje się najbardziej racjonalne, nawet jeśli wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to obiekt spełniający wszelkie wymagania - zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i warunków konserwatorskich. Gdybyśmy przenosili się w inne miejsce w Krakowie, spore wydatki wygenerowałoby przystosowanie go na potrzeby magazynu muzealnego" - wyjaśnił dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca.

Czytaj także: Ledwo co trafili na listę UNESCO, już mają nadzwyczajną frekwencję

Jak zaznaczył muzeum - mimo remontu - chce utrzymywać kontakt z publicznością, dlatego wystawa stała "Portret" trafi do zabytkowej Strzelnicy. Oprócz przestrzeni wystawienniczej będzie tam działał lokal gastronomiczny, a także muzealna biblioteka i księgarnia. Dodatkową atrakcję stanowi blisko hektarowy ogród otaczający budynek na Woli Justowskiej. Muzeum planuje przekształcenie go w miejsce przyjemnego relaksu, gdzie będzie można zagrać w petanque (bule - red.), urządzić piknik, a także dobrze się bawiąc w magicznym ogrodzie doświadczeń zgłębiać tajniki percepcji, a także historię strzelnicy, z której korzystali m.in. członkowie Związku Strzeleckiego.

"Chcemy organizować tam projekty edukacyjne, spotkania dla publiczności oraz wydarzenia dla mieszkańców dzielnicy i osób, które na nowo odkryją to miejsce" - mówił Świca.

Dyrekcja i administracja MHF oraz pracownie konserwatorskie zostaną umieszczone w budynku dawnego dworca głównego PKP. Muzeum będzie dysponowało w Krakowie jeszcze jedną przestrzenią - magazynem, w którym będą inwentaryzowane i opisywane zbiory przejęte przez Gminę Miejską Kraków po Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym.

W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości muzeum chce w tym roku przygotować wystawę plenerową, ma też plany, by swoje zbiory, których nie będzie można oglądać w Krakowie pokazywać w innych instytucjach w Polsce i poza jej granicami.

Remont siedziby przy ul. Józefitów powinien rozpocząć się w tym roku i potrwa do roku 2020. Budynek, który ma obecnie 1,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie miał 1,8 tys. m kw. Jego modernizacja ma kosztować 21 mln zł brutto. Równolegle prowadzana będzie inwestycja przy Rakowickiej, gdzie na cele ekspozycyjne przeznaczonych zostanie około 800 do 1 tys. metrów kwadratowych. Koszt adaptacji tego obiektu szacowany jest na 31 mln zł brutto i ma się zakończyć w grudniu 2020.

"Po zakończeniu tych inwestycji muzeum będziemy dysponowało przestrzenią, umożliwiającą nam rozwój. Będziemy też mogli nawiązywać partnerskie relacje z podobnymi instytucjami działającymi w Polsce i w Europie" - mówił Świca.

Kolekcja Muzeum Historii Fotografii powstała w oparciu o przekazane placówce części zbiorów i księgozbioru Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Kolekcja ta ma przede wszystkim walor historyczny i zawiera liczne muzealia odnoszące się do najważniejszych wydarzeń historii Polski począwszy od 2. połowy XIX po czasy współczesne. Muzeum posiada też cenne zbiory fotografii amatorskiej i artystycznej oraz sprzętu fotograficznego i kinematograficznego. W 2017 r. MHF - jedyna w Polsce publiczna placówka skupiająca się wyłącznie na fotografii - obchodziła 30-lecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.