PARTNER PORTALU
 • BGK

Muzeum Gdańska zostało członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów

 • PAP/JS    9 maja 2018 - 18:30
Muzeum Gdańska zostało członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów
W 2017 roku wszystkie oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło w sumie blisko 380 tys. osób. (fot. pixabay.com)

Muzeum Gdańska – jedna z największych tego typu polskich placówek, zostało członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów. Dyrekcja muzeum ma nadzieję, że przynależność do tej uznanej na świecie organizacji m.in. ułatwi sprowadzanie ciekawych wystaw.
 • Jak poinformował Gierszewski, członkostwo w ICOM pozwoli gdańskiej placówce m.in. uczestniczyć w organizowanych przez Radę spotkaniach, na których prezentowane są najnowsze trendy w działalności placówek muzealnych.
 • ICOM zrzesza około 20 tys. muzeów z całego świata, a członkowie organizacji pracują w 172 narodowych i specjalistycznych komitetach.
 • W skład Muzeum Gdańska wchodzi w tej chwili aż dziesięć oddziałów, z których każdy zawiaduje jednym bądź kilkoma zabytkowymi obiektami.

 

O pozyskaniu członkostwa w Międzynarodowej Radzie Muzeów (ICOM) poinformował rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.

Rzecznik wyjaśnił, że do ICOM przyjmowane są Muzea spełniające określone kryteria. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o dotychczasową działalność i wielkość placówki ale też stopień wykształcenia i dorobek naukowy zatrudnianej w niej kadry.

"Muzeum Gdańska z jego kadrą i dziesięcioma oddziałami funkcjonującymi w wielu zabytkowych obiektach od dawna spełniało te kryteria" - powiedział Gierszewski dodając, że placówka - pod względem liczby obiektów, którymi się opiekuje oraz liczby pracowników, jest jednym z największych muzeów w Polsce, a z formalnym zgłoszeniem do ICOM czekano m.in. by uprawomocniły się decyzje związane ze zmianą nazwy (kilka tygodni temu nazwę tą skrócono z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska do Muzeum Gdańska).

Jak poinformował Gierszewski, członkostwo w ICOM pozwoli gdańskiej placówce m.in. uczestniczyć w organizowanych przez Radę spotkaniach, na których prezentowane są najnowsze trendy w działalności placówek muzealnych, a - co za tym idzie - przenosić je na trójmiejski grunt. Muzeum będzie też miało łatwiejszy dostęp do zasobów naukowych innych placówek należących do organizacji.

"Uczestnictwo w ICOM podnosi rangę każdego muzeum. W Radzie zasiadają tylko najlepsze muzea, które chronią i prezentują cenne zbiory związane z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Dzięki akcesowi łatwiej będzie realizować nam nasze założenia programowe, np. długofalowo oznacza to, że dzięki nowym kontaktom do Gdańska zawitają ciekawe wystawy prezentowane w muzeach całego świata" - zaznaczył cytowany w komunikacie nadesłanym przez rzecznika dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Dyrektor przypomniał, że ICOM zrzesza około 20 tys. muzeów z całego świata, a członkowie organizacji pracują w 172 narodowych i specjalistycznych komitetach.

Z kolei Gierszewski zaznaczył, że wstąpienie do ICOM wiąże się także z przyjęciem Kodeksu Etyki Rady, który "ściśle definiuje zasady postępowania względem zabytków, promocji dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz udostępniania go w celu tworzenia i pogłębiania wiedzy".

Gierszewski przypomniał też, że ICOM to pozarządowa organizacja skupiająca muzea na całym świecie, która została utworzona w 1946 r. przy wsparciu UNESCO "w celu reprezentowania interesów muzeów, definiowania i upowszechniania dobrych praktyk w zakresie zarządzania muzeami i dziedzictwem kulturowym gromadzonym i opracowywanym przez muzea". "ICOM służy także wspieraniu współpracy międzynarodowej muzeów" - podkreślił Gierszewski dodając, że jednym z istotniejszych dokonań ICOM było skodyfikowanie w 1986 roku i przyjęcie w 2004 roku Kodeksu Etyki ICOM.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.