PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Getta Warszawskiego dopiero za 4 lata?

  • PAP/JS    5 kwietnia 2018 - 22:57
Muzeum Getta Warszawskiego dopiero za 4 lata?
Jak tylko wydzierżawimy od samorządu województwa mazowieckiego zabytkowy budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów w Warszawie (...) ruszamy z przetargami - zapowiedział minister kultury. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Będziemy starali się, aby Muzeum Warszawskiego Getta powstało w ciągu najbliższych trzech-czterech lat"- powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Fragment wywiadu, który ukaże się w piątkowym (6 kwietnia) wydaniu gazety, opublikował w czwartek portal niezależna.pl.

"Będziemy starali się, aby Muzeum Warszawskiego Getta powstało w ciągu najbliższych trzech-czterech lat. Jak tylko wydzierżawimy od samorządu województwa mazowieckiego zabytkowy budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów w Warszawie (...) ruszamy z przetargami" - zapowiedział minister kultury.

"Pracował tam m.in. Janusz Korczak, więc uważamy, że to jest doskonałe miejsce na tego typu placówkę" - podkreślił. "Szkoda tylko, że mimo złożonej przez nas oferty dzierżawy tego nieużywanego budynku marszałek województwa jak na razie na nią nie reaguje" - powiedział Gliński.

"Chciałbym dodać, że decyzja o powstaniu tego muzeum zapadła w listopadzie 2017 r., ogłosiliśmy ją wspólnie z dzisiejszym premierem Mateuszem Morawieckim na wspólnej konferencji prasowej. I nie miała nic wspólnego z ostatnimi kontrowersjami polsko-żydowskimi po uchwaleniu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - przypomniał wicepremier.

Gliński zgodził się też z opinią, że pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich, którzy dość jednoznacznie opowiedzieli się po jednej ze stron dyskursu życia politycznego, popierając otwarcie czarny protest i organizując debatę, w której była mowa o polskim antysemityzmie powinni bardziej dbać o neutralność polityczną swojej placówki. "Nie mam bezpośredniego wpływu na decyzje podejmowane przez Muzeum Żydów Polskich" - stwierdził. Wyjaśnił, że "ten ośrodek jest własnością trzech podmiotów: samorządu warszawskiego, prywatnego i Ministerstwa Kultury". Przypomniał, że muzeum "powstało zarówno z pieniędzy publicznych, jak i prywatnych". "Więc ja nie mogę sam decydować. Jednak w sprawie, o którą Pan pyta, napisałem listy do dyrekcji muzeum. Obecnie czekam na odpowiedź" - dodał Gliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.