PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Górnośląskie: Śląskie szopki na wystawie w Bytomiu

  • PAP/AT    14 grudnia 2016 - 06:43
Muzeum Górnośląskie: Śląskie szopki na wystawie w Bytomiu
Śląska betlejka składa się z drewnianej konstrukcji przypominającej szałas oraz z figur (fot.muzeum.bytom.pl)

• Tradycyjne śląskie szopki, zwane betlejkami, będzie można obejrzeć i porównać z tymi budowanymi w innych częściach Polski podczas wystawy pt. „Ślonsko betlyjka”. 
• Zostanie ona otwarta w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Zazwyczaj niewielkich rozmiarów, statyczna, tworzona w oparciu o przekaz ewangeliczny, śląska betlejka składa się z drewnianej konstrukcji przypominającej szałas oraz z figur. Jej centralny punkt stanowi żłóbek z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef. Towarzyszą im Trzej Królowie, pastuszkowie oraz zwierzęta - najczęściej owce, osiołek, wół, rzadziej wielbłąd.

Jak poinformowała kurator wystawy Anna Grabińska-Szczęśniak, na Śląsku stawianie szopki stało się corocznym zwyczajem świątecznym w pierwszej połowie XVII wieku. Początkowo był on praktykowany głównie przez zakony, wkrótce później stajenka trafiła do domów arystokracji, a w wieku XVIII zagościła w domach mieszczan i ludności wiejskiej. Mimo upowszechnienia produkcji masowej, w wielu śląskich domach przetrwał zwyczaj własnoręcznego wyrobu betlejek - ludowych arcydzieł.

Czytaj też: Iluminacje i ozdoby świąteczne w miastach 2016: Klimat świąt zapanował na dobre

Na wystawie zostaną zaprezentowane betlejki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, z których najstarsza została wykonana na przełomie XIX i XX wieku, a najmłodsze - w latach 90. ubiegłego stulecia. Dla porównania zwiedzający zobaczą również kilka szopek przygotowanych przez górali oraz szopkę krakowską. Będą to stajenki z figurami struganymi w drewnie i polichromowanymi, szopki ze słomy, papieru, gipsu, betlejki stojące i wiszące, szopki świecące i grające. Zostaną przedstawione w aranżacji ręcznie malowanych panoram.

Wystawa zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej wystawy etnograficznej "Z życia ludu śląskiego w XIX-XX wieku", będzie uzupełniona o zbiory nawiązujące do przygotowań świątecznych i Wigilii. Będzie ją można zwiedzać również w drugi dzień świąt, 26 grudnia - tego dnia wstęp jest wolny.

Wystawę będzie można oglądać do 2 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.